SON DAKİKA

5 yıla üç dünya şampiyonluğu, 102 madalya sığdırdı

Son 5 yılda Türkiye’ye sayısız şampiyonluklar kazandıran Mersinli milli atlet Şevval Ayaz, henüz 17 yaşında olmasına karşın, bugüne kadar katıldığı uluslararası ve ulusal yarışmalarda yaşının 6 katı madalyanın sahibi oldu.

Bu haber 17 Ağustos 2017 - 13:27 'de eklendi.
Abone ol

Son 5 yılda Türkiye’ye sayısız şampiyonluklar kazandıran Mersinli milli atlet Şevval Ayaz, henüz 17 yaşında olmasına karşın, bugüne kadar katıldığı uluslararası ve ulusal yarışmalarda yaşının 6 katı madalyanın sahibi oldu.

Mersinli milli atlet Şevval Ayaz, henüz 17 yaşında olmasına karşın, bugüne kadar katıldığı uluslararası ve ulusal yarışmalarda yaşının 6 katı madalyanın sahibi oldu. Yıldızlar 100 metre engellide Türkiye rekorunu elinde tutan Şevval, 5 yıla üç dünya şampiyonluğu, 102 madalya sığdırdı.
Türk atletizminin yıldızı parlayan genç yeteneklerinden biri olan Şevval Ayaz, 5 yıl önce beden eğitimi öğretmeninin teşvikiyle koşmaya başladı, o günden bu yana da durmaksızın koşmaya devam ediyor.

Katıldığı yarışmalarda aldığı madalyaların sayısını bile hatırlamayan Şevval, sadece bu yılın ilk 7 ayında koştuğu 40 yarıştan 35’inde altın madalya kazandı.

Türkiye’yi uluslararası alanda temsil ederek, gümüş ve bronz madalyalar dışında üç kez dünya şampiyonu olarak Türkiye’nin ve Mersin’in gururu olan Şevval, bu yıl Belarus, Ukrayna, İtalya, Bursa, Fransa ve Kenya’da yapılan uluslararası yarışlarda Türkiye’yi temsil etti.
102 MADALYALI DÜNYA ŞAMPİYONU ŞEVVAL’İN HEDEFİNDE OLİMPİYAT VAR
Haftanın 6 günü, günde 3 saat antrenman yapan, Haziran 2017’de Ankara’da düzenlenen Türkiye Yıldızlar Atletizm Şampiyonası’nda 100 metre engelli branşında 13.32 saniye ile Türkiye rekoru kıran Şevval, Temmuz 2017’de Kenya’da katıldığı yarışmada 13.20 saniye ile rekorunu yeniledi. Fransa’nın Nancy kentinde 24-30 Haziran 2017 tarihleri arasında 31 ülkeden 650 atletin katılımıyla gerçekleştirilen Okul Sporları Dünya Atletizm Şampiyonası’nda 100 metre engellide altın madalya kazanana Şevval, bir başarıya daha imza attı. Bugüne kadar aldığı tüm madalyaları büyük bir sehpasının üstünü tamamen kaplayan, üçü dünya şampiyonluğu olmak üzere 102 madalyası bulunan Şevval’in hedefinde 2020 olimpiyatlarında şampiyon olmak var.

“TÜRKİYE ŞAMPİYONLUĞUMUN SAYISINI BİLMİYORUM”
Milli atlet ve Fenerbahçe sporcusu Şevval, Antrenörü Fahri Özen ile birlikte her gün antrenman yaptığı Nevin Yanıt Atletizm Kompleksi’nde, İHA’ya konuştu. Mersin İçel Koleji son sınıf öğrencisi, derslerinde de çok başarılı olan Şevval, ilkokuldayken Beden Eğitimi Öğretmeni Murat Fındık’ın kendisini fark ettiğini ve spora yönelttiğini söyledi. Ailesinin de desteğiyle 12 yaşında Milli Antrenör ve Fenerbahçe Antrenörü Fahri Özen ile tanışmasıyla her gün düzenli antrenman yapmaya başladığını ve bugünlere geldiğini anlatan Şevval, “Bugüne kadar arka arkaya iki Türkiye rekoru kırdım. Önceki rekorum 13.32 idi. Geçen ay Kenya’da yapılan yarışmada 13.20 ile rekorumu yeniledim. Şu an sayısını tam olarak hatırlamıyorum ama 100’den fazla madalyam var. Madalyalar gün geçtikçe artıyor. Çok çalıştım ve bugünlere geldim. Geçen yıl bir, bu yıl bir olmak üzere iki dünya şampiyonluğum var. Türkiye şampiyonluğum ise sayısız, çok fazla var” dedi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

2015 yılında Çin’in Wuhan kentinde düzenlenen Dünya Okul Sporları Federasyonu (ISF) Okullar Arası Dünya Şampiyonası’nda 110 metre engelli yarışında 14.59 saniye derecesi ile dünya birincisi olan Şevval, “ISF GYMNASIADE 2016 Trabzon yarışlarında ve Fransa’daki Okul Sporları Dünya Atletizm Şampiyonası’nda da 100 metre engellide altın madalya kazanarak dünya şampiyonu oldum” diye konuştu.

“HEDEFİM, OLİMPİYATA GİTMEK VE MADALYA KÜRSÜSÜNDE İSTİKLAL MARŞIMIZI OKUTMAK”
Son olarak 2017 Türkiye Kulüpler Şampiyonası’na katıldığını ve bölge şampiyonu olduğunu, bu hafta Eskişehir’de yapılacak final yarışlarında da Türkiye şampiyonluğu için koşacağını vurgulayan Şevval, hedeflerini ve duygularını şöyle anlattı: “2014 yılında milli takıma seçildim. 16 Eylül’de yapılacak Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası’nda hem Türkiye’yi hem Fenerbahçe Spor Kulübü’nü temsil edeceğim. Bundan sonraki hedefim, olimpiyata gitmek ve madalya kürsüsünde İstiklal Marşımızı okutmak. Güzel şeyler yapmak ve güzel dereceler almak istiyorum.” İHA

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!