SON DAKİKA

40 Bin TL Ödeyen Yabancılara Çapa Tıp Diploması!

Yabancı uyruklular, üniversiteler tarafından gerçekleştirilen Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (YÖS) ile Türkiye’nin en iyi üniversitelerine gidebilecek. En yüksek puanla öğrenci alan İstanbul Çapa Tıp Fakültesi’ne 40 bin lira ücret ödeyen yabancılar girebilecek.

Bu haber 22 Haziran 2022 - 20:27 'de eklendi.
Abone ol

Türkiye’de 3 milyondan fazla genç, haftasonu üniversite kazabilmek için YKS’de yarıştı. Sınav sonuçları 20 Temmuz’da ÖSYM tarafından açıklanacak. İyi bir üniversitede tıp, mühendislik okumak için ilk 10 bin sıralama içerisine girmek gerekiyor. Yabancılar için ise üniversiteler, ağustos ayına kadar Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (YÖS) yapıyor. Asgari ücretin çok altında ücretle, Türkiye’nin en iyi üniversitelerine giriyorlar.

Sözcü’den Sultan Uçar’ın haberine göre; İ.Ü’nün yabancı öğrenci kabul sınavı Afganistan’dan Tanzanya’ya 50 merkezde yapıldı. Sonucu, 25 Temmuz’da açıklanacak. Açık Öğretim Fakültesi yıllık 700 lira iken, iktisat, siyasal, mimarlık gibi fakülteler 6 bin liraya yabancı öğrenci alacak. İstanbul Hukuk 11 bin lira, İstanbul Tıp 40 bin liradan öğrenci alacak. Yabancılara öğrenim ücreti için 2 taksit de yapılıyor.

Türk öğrencilere 11 bin 744 ve yabancılara 10 bin 526 kontenjan açan Dokuz Eylül Üniversitesi’nde ise anestezi, acil yardım, ağız ve diş sağlığı gibi tıpla ilgili 2 yıllık yüksek okullar yabancılara 3 bin 500 liradan açıldı. İlahiyat 6 bin, endüstri, elektrik-elektronik, makine, metroloji, inşaat, jeoloji, mühendislik gibi 4 yıllık lisanslar 9 bin 500 lira oldu. Sınıf Öğretmenliği hatta Türk Dili ve Edebiyatı dahil öğretmenlikler 6 bin 500 liraya yabancı öğrenci alacak.

KİMLER BAŞVURAMIYOR?

Türkiye’de ve KKTC’de okuyanlar Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı’na başvuramıyor. Almanya, Fransa, Afganistan, Gine, İran, Katar, Nijerya, Moritanya, Tunus, Ürdün, Tanzanya, Mali gibi 178 ülkeden 165 bin 511 yabancı öğrenci başvurdu. Yurt dışındaki Türk okullarında okuyanlar başvurabiliyor. Sınavsız öğrenci kabulü de var. Başvurular sürüyor.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

TÜRKİYE ÖDÜYOR

Devlet üniversitelerine kayıt olacak yabancılar eğer yurt dışı azınlık lisesi mezunları ise bu ücretleri de ödemeyecek. Onların öğrenim ücretini Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) karşılıyor. Çapa Tıp Fakültesi’nde kuruş ödemeden yabancılar okuyabilecek. Üste, her yabancı öğrenci gibi ayda 800 lira cep harçlığı alıp, barınma, beslenmesi karşılanıp, ülkelerine gidiş dönüş uçak biletlerini de Türkiye ödeyecek.

Özel okul anaokulu ücretleri bile 40 bin lirayı aşarken, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp’ta yabancılara 40 bin liraya tıp eğitimi ve diploması verilip, taksit de yapılıyor.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

    BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR