SON DAKİKA

4 GÜNLÜK SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI BİTTİ: YENİ KURALLAR BAŞLADI

Korona virüs salgınında normalleşme sürecinin ardından Ramazan Bayramı dolayısıyla 81 ilde ilan edilen sokağa çıkma yasağının sona ermesiyle ikinci aşamaya geçildi. Bu süreçte; oteller, çay bahçeleri, spor merkezleri açılması ve sokağa çıkma yasaklarının kaldırılması bekleniyor.

Bu haber 27 Mayıs 2020 - 0:11 'de eklendi. Son Güncelleme27 Mayıs 2020 - 00:25
Abone ol

Korona virüs salgınının ardından kısıtlamalar yavaş yavaş azaltılırken, vatandaşlar ise, “Sokağa çıkma yasağı ne zaman bitecek?” “Normalleşme adımları neler?” sorularının cevaplarını aramaya başladı. Yeni tip korona virüs salgının ardından virüsle mücadele kapsamında Sağlık Bakanlığı bünyesinde oluşturulan Bilim Kurulu üyeleri ile yapılan istişare sonucu vaka ve ölüm sayılarının artmasını önleme amacıyla bir takım önlemler alındı. Alınan tedbirler neticesinde salgın kontrol altına alınırken, 11 Mayıs’tan itibaren normalleşme sürecine girilmişti.

Normalleşme takviminin birinci aşamasında ilk olarak, kuaförler, berberler ve AVM’ler belli şartlar doğrultusunda sosyal mesafe ve maske takılması zorunlu kılınarak kontrollü şekilde açılırken, ikinci aşamaya ise Ramazan Bayramı’nda 81 ilde gelen yasakla birlikte geçildi.

İKİNCİ AŞAMA BUGÜN BAŞLIYOR

Ramazan Bayramı dolayısıyla 81 ilde ilan edilen sokağa çıkma yasağının ardından normalleşme sürecinin ikinci aşaması başladı.

İşte normalleşme sürecinin ikinci aşaması:

-27 Mayıs: 20 yaş altı ve 65 yaş üstü yasağı kaldırılacak.

-27 Mayıs: 13 şehirde giriş-çıkış yasağı kaldırılacak.

-1 Haziran: Otel, club, çay bahçeleri, dernek lokalleri, yüzme havuzları, spor merkezi tesisleri açılacak.

-1 Haziran: Kapasitenin %25’ini aşmamak şartıyla nikâh salonları açılacak.

-15 Haziran: Piknik alanları açılacak. Tüm duruşmalara yeniden başlanacak–1 Haziran: Sokağa çıkma yasağı kaldırılacak.

-15 Haziran: Sınır kapıları açılacak.

-1 Temmuz: Düğün salonları, sinema salonları ve tiyatro salonları açılacak.

– 1 Haziran: Hastaneler kademeli olarak normal düzenine dönecek.

– 1 Temmuz: Sağlık personellerinin yıllık izinleri kullanılabilir hale gelecek.

– 1 Temmuz: Sağlık personellerinin tayin işlemleri normale dönecek.

– 1 Haziran: 20.000 öğretmen alımı yapılacak.

– 15 Haziran: Öğrenci yurtları açılacak

– 12 Haziran: Cuma namazları cami dışında açık alanlarda kılınacak.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

– 12 Haziran: Normal namazlar, mesafeyi korumak ve maske takmak koşuluyla camilerde kılınacak.

-15 Haziran: Engelli idari izinli idari personel, kademeli olarak işbaşı yapacak

-1 Eylül: Toplantı, konferans ve kokteyl benzeri etkinlikler; açık büfe olmaksızın, maskeli katılım şartı ile başlatılabilecek

NORMALLEŞME TAKVİMİ NASIL OLACAK?

Normalleşme sürecinin nasıl işeyeceği merak edilirken, haziran ayı normalleşme planının ayrıntıları da belli olmaya başladı. “Ne zaman normale döneriz?” sorusunun yanıtı Cumhurbaşkanlığı ve Sağlık Bakanlığınca yapılan açıklamalarla açıklandı. Buna göre, bayramdaki 4 günlük sokak yasağının ardından günlük vaka sayısını 500’e düşürmesi bekleniyor. Bu gerçekleşirse haziranda yeni gevşeme kararları gündeme gelecek.

NORMALLEŞME SÜRECİ NASIL İŞLEYECEK?

Hükümetin yaptığı çalışmalarda da bayram sonrası hazırlığı hız kazandı. Toplantılarda, bayram sonrasında vaka sayısının 500’e düşeceği öne sürülüyor. Vaka sayısının 500’ün altına düşmesiyle aşama aşama devreye sokulacak yeni serbestlik kararları da konuşuluyor. Son verilere göre 25 ilde bir haftadan beri yeni vaka görülmüyor. 50 ilde ise her gün görünen ek vaka sayısı 10 civarında. Ancak lokal hareketliliklere bağlı olarak yaşanacak artışlar ve sıçramalar, il pandemi kurullarının kararlarıyla izlenecek. Yapılan toplantılarda uzun süren kısıtlamaların “toplum yorgunluğu” yarattığı, herkesin haziranda rahatlama olacağı beklentisi içinde olduğu dile getiriliyor. Aşama aşama bu yorgunluğu giderecek adımlar atılması planlanırken, vaka takiplerinin bölge bölge izleneceği ve kontrolde tutulacağı belirtiliyor.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!