SON DAKİKA

4 AY BUZLA KAPLANAN GÖLÜN ÜSTÜNDE GÖRÜLDÜ DUYANLAR ORAYA AKIN ETTİ

Sivas’ın Hafik ilçesinde yer alan Hafik Gölü, soğuk hava nedeni ile donarken üzerinde oluşan bir şekil heyecan yarattı. Hafikliler oluşan şekli görmek için göl kenarına akın etti. Şeklin UFO’ya benzemesi dikkat çekerken gölün donmuş yüzeyinde oluşan tek şekil de bu değildi.

Bu haber 12 Aralık 2019 - 12:31 'de eklendi.
Abone ol

Sivas’ın Hafik ilçesinde yer alan Hafik Gölü, soğuk hava nedeni ile donarken üzerinde oluşan bir şekil heyecan yarattı. Hafikliler oluşan şekli görmek için göl kenarına akın etti. Şeklin UFO’ya benzemesi dikkat çekerken gölün donmuş yüzeyinde oluşan tek şekil de bu değildi.

Kent merkezine 39 kilometre uzaklıkta bulunan Hafik Gölü sıcaklığın sıfırın altına düşmesiyle kısmen buzla kaplandı. Piknikçilerin ve doğaseverlerin uğrak yeri olan göl havaların soğumasıyla tam anlamıyla kış sessizliğine büründü.

Her yıl Aralık ayında donan göl, Nisan ayına kadar bu özelliğini koruyor. Drone ile havadan görüntülenen göl, buz tutan yüzeyi ile seyirlik görüntüler oluşturdu.

Göl kenarında sosyal tesis işleten Hasan Hüsnü Öztürk, “Göl buz tutmaya başladı.

Ama kar yağışı bu sene biraz az. Geçmiş döneme göre buz olursa yine balık ölümleri gerçekleşebilir. Suyun debisi önceki yıllara göre düşük.

İnşallah kar yağışı çok olur ve gölümüzün suyu yeniden çoğalır. Yaz sezonunda burası çok kalabalık oluyor.

Kış sezonunda ise göl tamamen buz tuttuğunda vatandaşlar üzerine çıkıp gezebiliyor. Kışın burası ayrı bir güzel oluyor” diye konuştu.

10 dereceye kadar düşen hava sıcaklığı nedeniyle 2 kilometre mesafedeki Hafik Gölü’nün yüzeyinin büyük bölümü buz tuttu.

Yoğun sisin de görüldüğü ilçede ağaçlar üzerinde kırağı oluştu. Göçmen kuşlara da ev sahipliği yapan gölde sakarmekeler, donmayan bölümlerde toplandı.

Yüzeyi kısmen buzla kaplanan göl, ziyaretçilerin ilgi odağı oldu.

Sivas Valisi Salih Ayhan, Hafik Gölü’nde 8 üniversiteden farklı alanlardaki öğretim üyeleri ve ilgili kurum amirleriyle incelemelerde bulundu.

Gölün turizme kazandırılması için bilimsel rapor hazırlanacağını dile getiren Ayhan, incelemenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, “Gölümüzün doğal sit alanı olarak ilan edilmesi için gerekli bilimsel çalışmaların nihai noktasına gelindi. Birçok üniversiteden değerli hocamız var. Hocalarımızın hazırlayacağı raporlar 10-15 gün içerisinde neticelenecek. Akabinde de taslağı belli olan projenin maliyet çalışmalarını yaptıktan sonra imalat aşamasına geçeriz.” dedi.

Projenin tamamlanmasıyla bölgenin cazibe merkezi olacağını aktaran Ayhan, “Hafik Gölü’nü turizme kazandıracağız, bölgenin cazibe merkezi yapacağız. Gölün hak ettiği yere geleceğine inanıyorum.” diye konuştu.

Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Uzun da AA muhabirine yaptığı açıklamada, raporun hazırlanmasında 8 üniversiteden öğretim üyelerinin görev aldığını söyledi.

Su kalitesi, ekosistemi ve göçmen kuşların yolu üzerinde bulunması nedeniyle Hafik Gölü’nün özel ve hassas bir alan olduğunu vurgulayan Uzun, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu mevsimde İç Anadolu’da bu su kalitesinde, renk formasyonunda ve su seviyesinde göl bulmak zordur. Gölün özelliği yer altı su havzalarıyla besleniyor olması.

Dolayısıyla oldukça önemli bir su potansiyeli var. Göl çevresinde yer alan sazlıklar pek çok kuş türüne barınma, beslenme ve üreme imkanı sağlıyor.

Aynı zamanda çalışmalarımızda memeli türler açısından vaşak kaydedildi. Bir yıl içerisinde farklı zamanlarda yaklaşık 150 civarında kuş türünü barındırabilen bir potansiyeli var. Çalışmalarımızda ulusal, uluslararası düzeyde nesli tehlike altında olan türleri de tespit ettik.”

Hafik gölünün drone ile havadan yapılan çekimlerinde eşsiz manzaranın yanı sıra birbirinden ilginç şekiller de ortaya çıktı. Bunlaran biri ise UFO’ya benziyordu.

Bunun duyulması üzerine bir çok kişi şekli görmek için gölü ziyaret etti.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!