SON DAKİKA

350 Bin Ağaç Kesilmişti: Alamos Gold’un İzni İptal Edildi

Kazdağları’nda siyanürlü altın araması için 350 bin ağacı kesen Kanadalı şirket Alamos Gold’un izinlerinin iptal edildiği açıklandı. Çevreci avukat İsmail Hakkı Atal ise “Şirketin bu alanı kendisi paraya harcayarak rehabilite etmek zorunda. Kamu kaynaklarından, vatandaşın ödediği vergilerden çıkmaması gerekiyor” diye konuştu.

Bu haber 07 Mart 2021 - 16:16 'de eklendi.
Abone ol

Çanakkale’de Kazdağları’nda altın arayan Kanadalı Alamos Gold şirketinin yerli taşeronu Doğu Biga Madencilik’in izinlerinin iptal edildiği açıklandı.

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Başkanı Süheyla Doğan, “Anlayamadığımız nokta konteynırların çıkarılması için neden 1 yıl süre veriliyor. Biz alanın acilen rehabilite edilmesini istiyoruz” dedi.

Çevreci avukat İsmail Hakkı Atal ise “Şirketin bu alanı kendisi paraya harcayarak rehabilite etmek zorunda. Kamu kaynaklarından, vatandaşın ödediği vergilerden çıkmaması gerekiyor” diye konuştu.

CİMER’e yapılan başvuruya verilen yanıtta, şunlar belirtildi:

 “Kurumumuz ile ilgili firma arasında yapılan bir protokol bulunmamaktadır. İzin İptalleri yapılmıştır. Söz konusu alanda, iş makinesi bulunmamaktadır. Sadece konteyner bulunmaktadır. (6831 sayılı Orman Kanunu’nun 16. maddesinin Uygulama Yönetmeliğinin 17/4 Maddesi ‘izin iptal edilen tesis ve altyapı tesisleri bildirime gerek kalmaksızın bir yıl içerisinde izin sahibi tarafından sökülerek ormanlık alanın dışına çıkartılır’ hükmü dahilinde 13 Ekim 2021 tarihine kadar süreleri mevcuttur.) İlgili alanda firmanın izinleri iptal edildiğinden saha idaremiz tasarrufuna geçmiş olup; bu alanda bütçe ve ödenekler dahilinde planlaması yapılmaktadır.”

Maden şirketinin ruhsatı 13 Ekim 2019’da bitmiş ve bir daha yenilenmemişti. Orman Genel Müdürlüğü de CİMER’den yapılan başvuruya verilen yanıta göre de şirketin izinlerini geri aldı. Şirket alanda halen konteynerlerini bulunduruyor. Ağaçların rehabilite edilmesi için şirketin alanı tamamen boşaltması gerekiyor.

“Konteynerler çıkarılsın” 

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Başkanı Süheyla Doğan, CİMER’den gelen yanıtta maden şirketine 21 Ekim 2021’e kadar süre verildiğin hatırlatarak, “Firmanı alandan tamamen kesinlikle çıkarılması gerekiyor. Fakat anlayamadığımız nokta konteynırların çıkarılması için neden 1 yıl süre veriliyor. Biz alanın acilen rehabilite edilmesini istiyoruz” dedi.

“Şirket kendi rehabilite etmeli” 

Çevreci avukat İsmail Hakkı Atal, CİMER’den gelen yanıtta eksiklik olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

“Yazıda ‘Bütçe ve ödenekler dahilinde alanın rehabilitasyonu yapılacaktır’ deniyor. Ancak Orman Kanunu’nun 16. Maddesi’ni uygulama yönetmeliğine göre şirketin bu alanı kendisi paraya harcayarak rehabilite etmek zorunda. Kamu kaynaklarından, vatandaşın ödediği vergilerden çıkmaması gerekiyor. Eğer Alamos Gold burayı tekrar ağaçlandırmıyorsa, rehabilite etmiyorsa Orman Bakanlığı Alamos Gold’a tazminat davası açmalı. Aksi takdirde kamu görevlilerini kendi sorumluluğu doğacaktır.”

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

“İznin yenilenmemesi gerekiyor” 

“Orman Kanunu’nun 25. Maddesi’ne göre Alamos Gold’un iznini iptal edildiği Kirazlı sahasında tekrar izin verilebiliyor. İzin verilmesi mümkün olmasına rağmen izin verilmemesi gerekiyor. Çünkü  Havza Su Planlarının Hazırlanması, Planlanması ve Takibi Yönetmeliği’ne göre burası Çanakkale bölgesinin içme suyunu karşılayan bir havza olduğu için bu havzaya siyanür karışmaması gerekiyor. Yönetmeliğe göre 25. Maddedeki izin verilebilir hükmü uygulanamaz.”

İstanbul Kazdağları Dayanışması’ndan yapılan açıklamada ise “Doğa düşmanı Alamos Gold’u, ancak kararlı ve tüm zorluklara göğüs geren bir direniş pratiği Kazdağları’ndan söküp atabilirdi ve bizler de kararlı, kesintisiz bir direnişi ortaya koyarak bu kazanımı, Türkiye ekoloji mücadelesi tarihine yazdırmayı başardık. Şimdi sıra katliamın gerçekleştirildiği, 350 bin ağacın kesildiği, kurdun, kuşun, domuzun, sincabın yuvası olan bu alanın rehabilite edilmesinde” denildi. (ANKA)

Prof. Ünal Akkemik: Alamos Gold, Kazdağları’nın en az 30 yılına mâl oldu

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Ünal Akkemik, Kazdağları’nın en az 30 yılda eski haline dönebileceğini belirtti. Yapılacak çalışmaların bölgeye uyumlu olması gerektiğine dikkat çeken Prof. Akkemik, “Doğal ekosisteminde olan türlerle ağaçlandırma yapılması gerekir. Bu fidan dikimi, tohum ekimi şeklinde olabilir. Popülist bir yaklaşımla, toplumsal baskıyı azaltalım diye çok farklı türlerin getirilmesi doğru değil” dedi.

BirGün’e konuşan Akkemik, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kazdağları’nda canlı ve cansız varlıkların bir arada oluşturduğu bir ekosistem, bir düzen vardı. Ekosistemin ana unsuru ağaçlar ortadan kaldırılınca bu düzen bozuldu. Orada daha önce var olan türler ilk yıldan itibaren kendini göstermeye başlar. Daha sonra yaban hayatı tekrar var olur.”

OGM hakkında suç duyurusu

Alamos Gold’un alanı tamamen terk etmediğini belirten Tarım Orman-İş Sendikası Genel Başkanı Şükrü Durmuş, Orman Genel Müdürlüğü (OGM) hakkında suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı. Protokolün son bulmasına karşın fiili işgalin sürdüğünü ifade eden Durmuş, “Şantiye hâlâ burada. Ormana giren herhangi bir kişiye ceza yazılırken şirketin elemanlarına müdahale edilmemesi suçtur” dedi. Şirketin Kazdağları’ndan sıyırdığı bitkisel toprağı yol inşaatında dolgu malzemesi olarak kullandığına da dikkat çeken Durmuş, şunları söyledi: “Talan edilen 360 hektarlık alanı rehabilite etmek için başvurduk. OGM bize geri dönüş bile yapmadı. Bir toprağın canlanması 300 yıl sürüyor. Burada hafriyat ve ağaçlandırma çalışması da büyük maliyet. Rehabilitasyon yapılmamasının altında başka bir şey var. Cengiz veya Koza’nın alanı alarak yeni bir çalışma yapacağına ilişkin duyumlarımız var.”

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!