SON DAKİKA

320 Bin Ton Elma Çöpe mi Gidecek?

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, Isparta’da 320 bin ton elmanın soğuk hava depolarında beklediğini açıkladı. Tarım ve Orman Bakanı’nın konuya çözüm bulmasını isteyen Yalım, “320 bin ton elma çöp olacak, üretecimiz yine mağdur edilecek” şeklinde konuştu.

Bu haber 04 Nisan 2021 - 19:40 'de eklendi.
Abone ol

Anadolu Gazetesi’nde yer alan habere göre, Türkiye’nin elma üretiminin büyük bir kısmını karşılayan Isparta’da, elma üreticisi zor bir dönemden geçiyor. Soğuk hava depolarına istiflenmiş 320 bin ton elma alıcısı olmadığı için bekletilirken CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, Tarım Bakanlığı’na çağrıda bulundu.

Soğutma sistemleri çok verimli çalışmayan depolarda ise elmaların çoktan çürümeye başladığı ve sahipleri tarafından döküldüğü ifade edildi. Nevzat Demirel Soğuk Hava Deposu’na giderek inceleme yapan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Uşak Milletvekili Özkan Yalım, çiftçinin içinde bulunduğu durumu bir üreticiden dinledi.

“DESTEK VERİLMESİNİ İSTİYORUZ”

Elmanın kilosunun maliyetinin 2 liraya vardığını ancak satışının da 2 ile 2 buçuk lira arasında olduğunu belirten elma üreticisi, “Buna bir çare bulacaklar, oturmakla bu iş olmaz. Üretmesi, yetiştirmesi, bunun maliyeti… Geçen sene geçen senenin iki katı oldu gübre. Bunların satılması için bir girişimde bulunmasını istiyoruz. Nereye yapılacaksa, dışarıya ülkelere veya bizim zararımızı karşılasın o zaman. Girdi fiyatlarını düşürsün. Ton başına bir destek vermesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

“ELMALARIN ÇÜRÜMELERİNE RAMAK KALDI”

Depolarda ürünlerin çürümeye başladığını ve yakın zamanda yeni ürünün de geleceğini belirten CHP Milletvekili Yalım ise konuyla ilgili bir değerlendirme yaparak, “Türkiye’nin elma üretiminin neredeyse dörtte birini karşılayan Isparta’da 320 bin ton elma soğuk hava depolarında bekliyor ve maalesef çürümelerine ramak kaldı. Bir an önce bu elmaların pazarlanması şart özellikle yeni ürünlerin çıkmasına 3 ay gibi bir zaman kalmışken elma üreticisi acil destek bekliyor. Buradan Tarım Bakanına çağrımızı yapıyoruz yoksa 320 bin ton elma çöp olacak, üretecimiz yine mağdur edilecek” şeklinde konuştu.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!