SON DAKİKA

‘’300 PKK’LI TERÖRİST ERMENİSTAN’DA’’

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgilere göre PKK’lı teröristler Ermeni milislere eğitim veriyor. Eğitim verilen milislerin sivil halkı hedef aldığı belirtildi.

Bu haber 29 Eylül 2020 - 18:17 'de eklendi.

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgilere göre; PKK’lı teröristler, toplu halde öldürülmemek için 25’erli gruplar halinde Azerbaycan’a karşı savaşmak için Ermenistan’a desteğe gitti.

Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki çatışmalar üçüncü gününe girdi. Bölgede gerilim oldukça yüksek. Azerbaycan, Ermeni güçlerini tek tek etkisiz hale getirmeye başladı. Zor durumda kalan Ermeniler, terör örgütü PKK’dan destek istedi.

Güvenlik kaynaklarının verdiği bilgilere göre; Ermenistan’a desteğe giden PKK’lı teröristler 25’erli gruplar halinde ilerledi. 300 PKK’lı terörist Ermenistan’a geçti.

PKK’lı teröristlerin eğitim verdiği milislerin sivil halkı hedef aldığı belirtildi.

2 KAMYON DAHA VURULDU

Azerbaycan ordusu Karabağ’da Ermeni askerlerini taşıyan 2 askeri kamyonu vurdu. 

KOMUTANLARA KAÇAN ASKERLERİ VURUN YETKİSİ

Ermenistan ordusu cepheden kaçmaya çalışan askerlere karşı silah kullanılması için komutanlara yetki verdi.

ERMENİLER BARABAĞ’I TERK EDİYOR

Rus haber ajansı İzvestiya, Ermenilerin Karabağ’ın başkenti Hankendi’yi terk etmeye başladıklarını duyurdu.

ALKIŞLARLA CEPHEYE UĞURLANDILAR

Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de, orduya yeni katılan askerler alkışlarla cepheye uğurlanıyor.

NELER OLDU?

Azerbaycan Savunma Bakanlığı Basın Sözcüsü Vagif Dergahlı, Ermenistan’a ait S-300’lerin çatışma bölgesine doğru yola çıkarıldığını ve imha edileceğini açıkladı. Dergahlı, Ermenistan Ordusu 18. Motorlu Tüfek Tümeni 9uncu Alay Komutanı Albay Artyom Pogosyan’ın çatışmalarda ağır yaralandığı bilgisini de verdi.

14:18 : İran Hükümet Sözcüsü Ali Rebii, Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarındaki işgalinden kaynaklanan sorunun barışçıl yollarla çözülmesi gerektiğini ve İran, Türkiye ve Rusya’nın Birleşmiş Milletler (BM) kararlarının uygulanması için iki ülkeye yardımcı olabileceğini söyledi.

İran’ın Doğu Azerbaycan eyalet Vali Yardımcısı Aliyar Rastgu, “Ermenistan’ın Rusya’dan sipariş ettiği kamyonların İran’dan transit geçişleri yanlış anlaşılmalara neden olmaması için durduruldu” dedi.

14:00 : Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, taraflara çatışmaya son vermesi çağrısı yaptı. Peskov, Ermenistan ve Azerbaycan’ın yanı sıra Türkiye ile de temas halinde olduklarını söyledi.

13:15 : Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: “Esasen bu sorunun tek bir çözümü var; Ermenistan topraklardan çekilecek yoksa bu sorun çözülmez ve Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü konusunda BM kararları ortadadır. Bu sorunu kökünden çözmek istiyoruz.

Tüm dünyaya sesleniyoruz. İşgal eden Ermenistan ile edilen Azerbaycan eşit tutulamaz. Azerbaycanlı kardeşlerimizle masada ve sahada yan yana olmaya devam edeceğiz.”

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, bugün ayrıca Alman mevkidaşı Heiko Maas ile telefonda Dağlık Karabağ çatışması ve Doğu Akdeniz’i görüştü.

13:05 : ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, tarafların çatışmayı durdurup diyalog masasına dönmeleri gerektiğini söyledi. Pompeo, “İki taraf da şiddeti durdurmalı ve mümkün olan en kısa sürede kapsamlı müzakerelere yeniden başlanması için Minsk Grubu’yla birlikte çalışmalıdır” dedi.

12:25 : Fransa çatışmaya ilişkin uluslararası diyaloğun bir an evvel başlatılması için çağrıda bulundu. Fransa, başını Rusya, ABD ve Fransa’nın çektiği Minsk Grubu’nun tansiyonu düşürmek için bir araya gelmesi gerektiğini vurguladı.

12:20 : Azerbaycan Savunma Bakanlığı Basın Sözcüsü Vagif Dergahlı, bir Ermeni subayın daha öldürüldüğünü bir Ermeni tankının daha yok edildiğini söyledi.

12:00 : Azerbaycan Haber Ajansı APA, Dağlık Karabağ’da tahliyenin başladığını duyurdu.

11:55 : Azeri ordusu, Ermenistan’a ait komuta ve gözlem karargahının yok edildiğini bildirdi.

11:30 : Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Ermeni saldırılarında 10 sivilin hayatını kaybettiğini söyledi.

11:25 : Bakanlık, Ermenistan’ın eski görüntüleri yeniymiş gibi servis ettiğini açıkladı.

11:20 : Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan ordusuna ait çoklu roket sisteminin yok edildiğini duyurdu. 

10:00 : Azerbaycan ordusunun, Ermenistan ordusunun motorlu piyade alayını imha ettiği bildirildi. Azerbaycan Savunma Bakanlığı Basın Sözcüsü Vagif Dergahlı, “Ermeni silahlı kuvvetlerinin işgal ettiği Hocavend bölgesinde konuşlu 3. Martuni motorlu piyade alayı darmadağın edildi.” dedi.

09:50 : Azerbaycan ordusu imha ettiği Ermeni tanklarının vurulma görüntülerini paylaştı.

09:30 : Azerbaycan ile Dağlık Karabağ sınırında yaşanan çatışmalar nedeniyle sıkıyönetim kararı alan Ermenistan hükümeti, seferberlik için 18 yaşın üzerindeki tüm erkeklerin ülkeyi terk etmelerini yasakladı.

08:20 : Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan ordusunun Fuzuli, Cebrail, Agdere ve Terter’de kaybettiği mevzileri almak için saldırı başlattığını duyurdu.

08:05 : Bakanlık, Fuzuli şehri ve Daşkesen bölgesinde çatışmaların devam ettiğini söyledi.

07:50 : Dağlık Karabağ sınırı boyunca Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki çatışmalar üzerine Avrupa Birliği “müzakerelere dönün” çağrısında bulunurken, Türkiye ve Rusya dışişleri bakanları telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

07: 00 : Her iki ülke de belli bölgelerde seferberlik ilan etti. Ermenistan, Azerbaycan’a ait tankları vurduğunu iddia ederken, Azerbaycan ise bölgedeki bazı köyleri geri aldığını duyurdu.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!