SON DAKİKA

3 Yıldır İhalelere Alınmıyan THK Uçakları Protokolle Bakanlık Hizmetine Verildi

Türk Hava Kurumu (THK) ile Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) ve Tarım ve Orman Bakanlığı arasında iş birliği anlaşması bugün imzalandı. Öğleden sonra SSB binasında imzalanan iş birliği ile 3 yıldır çeşitli bahanelerle ihalelerine sokulmayan THK uçakları protokolle bakanlık hizmetine verildi.

Bu haber 17 Haziran 2022 - 15:45 'de eklendi.
Abone ol

Sözcü’den Yusuf Demir’in haberine göre, 3 yıldır çeşitli bahanelerle kamu ihalelerine sokulmayan ve devre dışı bırakılan Türk Hava Kurumu envanterindeki 4 uçak için 3 kurum anlaştı.

Savunma Sanayi Başkanlığı binasında öğleden sonra 15.00 sıralarında gerçekleşen toplantıya Türk Hava Kurumu ve Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri katıldı. İmzalanan protokolle THK envanterindeki 4 uçak,  ihalesiz bir şekilde bakanlığın hizmetine verildi.

Kayyum Heyeti tarafından yönetilen THK’dan yapılan açıklamada protokole ilişkin şu ifadelere yer verildi: 

“Tarım ve Orman Bakanlığı ve Savunma Sanayi Başkanlığı iş birliğine istinaden Tarım ve Orman Bakanlığı’na hizmet sunmak üzere TUSAŞ-THK iş ortaklığı olarak 3+1 uçak kiralama teklifimiz de bugün uygun bulunarak işlemi tamamlandı.

Temmuz ayı itibarıyla uçaklarımız yangın bölgelerinde konuşlanacak ve 4 adet uçağımız ay içinde faal olarak hizmette bulunacaktır.”

Böylece, THK bünyesinde özel şirket statüsündeki Gökçen Havacılık’a ait uçaklar, Savunma Sanayi Başkanlığı’nın mevzuattan kaynaklı ayrıcalığı kullanılarak ihale yapılmadan bakanlık  hizmetine verilmiş oldu. 3 yıldır şartnamelere özel maddeler konularak ihaleye dahi sokulmayan THK uçakları, imzalanan bir protokolle orman yangınlarıyla mücadelede kullanılabilecek.

BİR UÇAĞIN BAKIMI SON AŞAMADA

THK’dan yapılan yazılı açıklamada, kurum bünyesindeki 9 adet CL-215 amfibik yangın söndürme uçağından ilk etapta uçuşa elverişli 6 uçaktan 4’ünün TUSAŞ tarafından bakıma alındığı ve bunlardan 3’ünün bakımlarının tamamlandığı, 1 uçağın bakımının ise son aşamada olduğu belirtildi. 2 uçağın bakımının da yapılarak en geç önümüzdeki yıla hazır hale getirileceği kaydedildi.

Açıklamada ayrıca şunlar kaydedildi:

* “Uçaklarımız Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından denetlenmekte, TUSAŞ’ın isteğiyle THY’den gelen teknik ekip tarafından genel ve son kontrolleri yapılmakta.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

* 2 uçağımız bütün kontrolleri SHGM ve TUSAŞ tarafından yapıldıktan sonra, 15-16 Haziran’da THK Etimesgut yerleşkesinden havalanarak uçuşlarını başarıyla gerçekleştirdi.

* Pilotlarımızın işe alım süreci tamamlanarak, tazeleme ve yenileme eğitimlerine başlandı. CL-215 amfibik uçaklarımız piston motorlu olup dünyada az sayıda kaldığı için yedek parça temini uzun zaman almaktadır. TUSAŞ ve üretici firma desteği ile yedek parça temin edilebildiği müddetçe hizmet verecektir.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

    BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR