SON DAKİKA

3 Milyar TL’lik Kamu Zararıyla Suçlanan Gökçek’in Dosyaları Adliyede Tozlandı

İBB’nin dezenfektan ihalesine jet hızıyla soruşturma açılırken eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek hakkındaki 3 milyar TL’lik kamu zararı iddiasıyla yapılan 40 suç duyurusu için harekete geçilmedi.

Bu haber 20 Mayıs 2021 - 20:01 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

BirGün’den Mustafa Bildircin’in Ankara Büyükşehir Belediyesi kaynaklarına dayandırdığı habere göre, Melih Gökçek’in ABB Başkanlığı dönemini de kapsayan 10 yıllık dönemde gerçekleştirilen adrese teslim ihaleler savcılığa bildirildi. Yalnızca altı suç duyurusuna konu olan kamu zararı toplamının 2,8 milyar TL olduğu öğrenildi. Gökçek hakkında savcılığa ulaştırılan suç duyurularının toplam maliyetinin ise 3 milyar TL’yi bulduğu kaydedildi.

Belediye müfettişlerinin ilk belirlemelerine göre kamu, sadece bir ihale ile 576 milyon TL zarara uğratıldı. ABB Başkanı Mansur Yavaş’ın kamuoyuna açıkladığı bilgilere göre ise belediyenin bir hafriyat işinden zararı 533 milyon TL olarak hesaplandı.

Tek şirkete 10 yılda 12 milyar TL’lik ihale

Gökçek döneminde yaşandığı iddia edilen usulsüzlükler bunlarla da sınırlı kalmadı. İddiaya göre, usulsüz iş artışı ile teleferik yapımını üstlenen yükleniciye haksız süre uzatımı sağlandı. Yüklenici firmanın ihale dosyasını önceden ele geçirdiği de öne sürülürken şirkete toplam 43 milyon TL ödeme yapıldığı belirtildi. 

Atatürk'ün Katilleri

Belirli kişi ya da kurumlara teslim edildiği düşünülen ihalelerin tamamına yakınını inceleyen yetkililer, bunların bir bölümünü savcılığa iletti. Savcılığa iletilen dosyalardan en dikkati çekeni ise bir şirketin 10 yılda belediyeden 12 milyar TL’lik ihale aldığı bilgisini içeren dosya oldu.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!