SON DAKİKA

28 Şubat Davası’nın Sanığı Komutanlara Cezaevi Yolu Göründü!

28 Şubat Davası’nda Çevik Bir ve Çetin Doğan dahil 14 ismin mahkumiyet kararları onaylanmıştı. Hapse mahkum olan emekli askerler, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak “Acilen karara itiraz edilmesi”ni istedi. Başsavcılık ise “Sebep yok” dedi, bu talebi reddetti.

Bu haber 23 Temmuz 2021 - 15:04 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

28 Şubat Davası’nda Yargıtay, Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Çevik Bir, Fevzi Türkeri, Erol Özkasnak ile Çetin Doğan dahil 14 sanığa verdiği mahkumiyet kararını onamıştı. 28 Şubat Davası ile ilgili Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı da kararını açıkladı.

Sözcü’den Asuman Aranca’nın haberine göre; Onama kararı üzerine bazı sanık avukatları, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan, dosyanın Ceza Genel Kurulu’na taşınması için karara “acilen” itiraz edilmesi talebinde bulundu. Talep yazısında, darbeye teşebbüs suçunun gerçekleşmesi için suçun asli unsuru olan cebir ve şiddetin olması gerektiği, ancak dosyada buna ilişkin delil olmadığına vurgu yapıldı.

‘AYM’DE YARGILANMALI’

Dilekçede, sanıklar arasında eski Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı’nın (geçen yıl hayatını kaybetmişti) bulunması nedeniyle yargılama yetkisinin Yüce Divan sıfatıyla Anayasa Mahkemesi’nde olduğu anlatıldı.

Talebi değerlendiren Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ise karara itiraz etmeyeceğini bildirdi. Başsavcılığın yazısında, atılı suçtan yargılama görevinin genel mahkemelere ait olduğu kaydedildi. Başsavcılık, “Maddi ve hukuki bir sebep bulunmadığından itiraz yoluna gidilmemiştir” dedi. Savcılığın yazısında, “İlk derece, bölge adliye mahkemesi ve Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin suçun sübutuna ve vasıflandırmasına ilişkin değerlendirmelerinin yasaya uygun olduğu” savunuldu.

Atatürk'ün Katilleri

Mahkeme de cezası onanan sanıklar hakkında, cezanın 3 yıldan fazla olması nedeniyle yakalama kararı çıkaracak. Sanıklar daha sonra cezaevine konulacak.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!