Privacy Policy Page
SON DAKİKA

25 YILDIR DİNMEYEN ACI: SREBRENİTSA KATLİAMI

Srebrenitsa Katliamı’nın 25. yıl donümünde gözyaşları yine sel oldu. Kimlikleri tespit edilen 9 kurban daha Potoçari Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Bu haber 11 Temmuz 2020 - 22:27 'de eklendi.

İkinci Dünya Savaşı sonrası Avrupa’daki en büyük katliam olarak adlandırılan Srebrenitsa Katliamı’nın üzerinden tam 25 yıl geçti.

11 Temmuz 1995’te başlayan ve 8 binden fazla Boşnak sivilin Sırp askerler tarafından katledildiği soykırımda, aradan çeyrek asır geçmesine rağmen bine yakın kurbanın cesedi bulunabilmiş değil.

Corona virüsü önlemleri nedeniyle bu yıl anma törenlerinde büyük çaplı eylemler yapılmama kararı alındı.

Bu kapsamda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da video mesajı gönderdiği törende, kimlikleri tespit edilen 9 kişi daha defnedildi. Potoçari Mezarlığı’nda toprağa verilen kurbanlar gözyaşları arasında uğurlandı.

ERDOĞAN: UNUTTURMAYACAĞIZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, anma törenine gönderdiği mesajında şu ifadelere yer verdi:

– Bugün tarihin acı ve utanç sayfalarından biri olan Srebrenitsa soykırımını anmak ve Boşnak kardeşlerimizin acısını paylaşmak gayesiyle bir arada bulunuyoruz. Corona virüsü sebebiyle fiziken aranızda bulunamasak da, aklımız ve gönlümüz her daim Bosna’dadır, her daim sizlerle beraberdir.

– Soykırımın üzerinden çeyrek asır geçse de acımız halen tazedir. Ortaya çıkartılan her toplu mezar ile yüreklerimiz yeniden dağlanıyor.

– Merhum Aliya İzzetbegoviç, ‘Soykırımı asla unutmayın, unutulan soykırım tekrarlanır’ dedi. Ne şehitlerimizi unutacak ne de Srebrenitsa’yı unutturacağız. Bosnalı kardeşlerimize karşı işlenen cinayet ve katliamların takipçisi olacak, hak ve adalet arayışınızda sizleri asla yalnız bırakmayacağız.

– Srebrenitsa şehitlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine ve bu acıyı yüreğinde hisseden herkese sabırlar diliyorum.”

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!