SON DAKİKA

İBB’nin 21B ile Açtığı Park ve Bahçe İhalesi AKP’li Yöneticinin Şirketine Gitti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Ağaç ve Peyzaj A.Ş, 11 Şubat 2022’de yaptığı ihaleyi, 34 milyon TL karşılığında AKP’nin Başakşehir ilçesinde yönetici olan Fatih Şanioğlu’nun şirketine verdi.

Bu haber 07 Nisan 2022 - 0:00 'de eklendi. Son Güncelleme7 Nisan 2022 - 14:57
Abone ol

Jurnal Türkiye’nin özel haberine göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Haliç 2’nci etap bölgesinde kalan park ve yeşil alanların bakım için çıktığı ihale, ‘acil ve ivedi durumlarda’ kullanılan 21B usulüyle yapıldı. İhalede, işin maliyeti 31 milyon TL olarak belirlenirken AKP’li Fatih Şanioğlu’nun şirketine, 34 milyon TL karşılığında verildi.

 

AKP Başakşehir İlçe Başkanlığı Bahçeşehir 1. Kısım Mahalle Yöneticisi olan Fatih Şanioğlu, Nuh İnşaat’ın da sahibi. Şanioğlu, İBB’nin eski belediye başkanı Mevlüt Uysal döneminde de belediyeden ihale almıştı.

Öte yandan Jurnal Türkiye’ye konuşan kaynaklar, Şanioğlu ve şirketinin 2012 yılından bu yana Başakşehir Belediyesi’nden toplam 11 ihaleden 14 milyon TL’den fazla para kazandığını aktardı.

Daha önce TÜGVA yöneticisinin şirketine ihale verilmişti

İBB, Aralık 2021’de TÜGVA yöneticisinin sahibi olduğu ve AKP yöneticilerinin de yönetiminde yer aldığı bir şirkete milyonlarca liralık ihale verdiğini Birgün’den İsmail Arı ortaya çıkarmıştı. Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere göre, İBB’ye bağlı Halkla İlişkiler Müdürlüğü 24 Aralık 2021 tarihinde “Çözüm Merkezi İşletim Hizmet Alım İşi” adı altında bir ihale düzenlenmiş, ihaleye sadece Efor Etkileşim Merkezi Yönetim Sistemleri adlı şirket katılmış ve 12 milyon 200 bin TL bedelle ihaleyi almıştı.

Kaynak: Jurnal Türkiye

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR