SON DAKİKA

20 MİLYON LİRALIK LÜKS ARAÇ VURGUNU!

İstanbul başta olmak üzere İzmir, Ankara ve Antalya’da kurumsal oto kiralama firmalarından kiralanan araçların çalındığı ihbarları üzerine Asayiş Şube Müdürlüğü Oto Hırsızlık Ofis Amirliği takımları harekete geçti.

Bu haber 25 Temmuz 2020 - 0:25 'de eklendi.
Abone ol

Çete üyelerinin muhakkak aralıklarla çok sayıda araç kiraladıkları, kiralamış oldukları arabaların GPS takip aygıtlarını sökerek izlerini kayıp ettirdikleri ve bu arabaları Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin, Konya, Adana, Hatay, Aydın, Van, Bingöl, Isparta ve Kırıkkale Vilayetlerinde bulunan çete üyelerine göndererek, bir kısmını parçalayıp yedek kesim olarak sattıkları, öbür bir kısmını ise hasarlı arabalar ile değiştirerek üçüncü şahıslara satarak dolandırdıkları ve bu formda haksız çıkar elde ettikleri tespit edildi.

Oto Hırsızlık Ofis Amirliği gruplarınca yapılan çalışmalarda çetenin 44 şüpheliden oluştuğu ve 94 adet hırsızlık hadisesine karıştıkları ortaya çıkarken gruplar operasyon için düğmeye bastı. İstanbul başta olmak toplam 15 vilayette 45 adrese düzenlenen operasyonda ortalarında çete önderinin Ferhat T.’nin de olduğu 44 kuşkulu yakalanarak gözaltına alındı.

OPERASYON ANI VE ARABALARI PARÇALADIKLARI DEPO KAMERADA

Oto Hırsızlık Ofis Amirliğince yapılan eş vakitli operasyon anı ise polis kamerasınca görüntülendi. Imajlarda şüphelilerin gözaltına alındığı anlar yer alıyor. Bunun yanı sıra şüphelilerin çaldıkları arabaları parçaladıkları depoya ilişkin imgelerde polis kamerasınca kaydedildi.

ÇALDIKLARI ARABALARLA İNSAN KAÇAKCILIĞI YAPMIŞLAR

Mağdur firmalar ismine bir açıklama yapan Avukat Cüneyt Hıracan, “Bir şebekenin araç kiralama şirketlerinden, araçları kiraladıklarını göstererek iade etmemesiyle başlıyor.  Kiralayıp çaldıkları araçları muhakkak periyotlarda sondan geçirerek Suriye’ye geçirip terör örgütlerine sattıkları öğrenildi. Çaldıkları araçları hurdaya çıkmış araçların şase numaralarını ekleyerek change ismi verdikleri sistemle piyasada satmışlardır. Ayrıyeten çaldıkları araçlarla insan kaçakçılığı da yapmışlar “ tabirlerini kullandı.

OTO HIRSIZLIK OFIS AMİRLİĞİNE TEŞEKKÜR

Avukat Hıracan,“Bin 500’e yakın araba bu biçimde çalınmıştır. Oto Hırsızlık Ofis Amirliğine de teşekkür ediyoruz. Yaklaşık 9 aylık hummalı bir çalışma sonrasında bu şahısları yakaladılar ve üstlerine düşeni yaptılar. Fakat hukuk sistemimizde kimi boşluklar var. Bu kabahatler emniyeti suistimal olarak görülüyor.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Şirketler araba anahtarlarını istekleriyle verdikleri için para cezası olarak bu hatadan kurtulabiliyorlar.  Bu cürüm vasfının değişmesi lazım. Adalet Bakanlığıyla da bu mevzuyla ilgili görüşmeleriz devam etmektedir. Bir periyot gasp cürümleri çok fazlaydı, cezalar ağırlaştırıldıktan sonra büyük bir oranda azaldı. Şayet bu hatada nitelikli dolandırıcılık olarak görülürse bu cürümler ve yaşanan mağduriyetlerde azalacaktır” biçiminde konuştu.

Çalışmalar sırasında bulunan 24 araba sahiplerine teslim edilirken operasyonda gözaltına alınan 44 kuşkulu Asayiş Şube Müdürlüğü’ndeki süreçlerin akabinde adliyeye sevk edildi.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!