SON DAKİKA

20 GÜNDE 200 ORMAN YANGINI ÇIKTI

Her geçen gün bir yenisi eklenen orman yangınları hakkında değerlendirmelerde bulunan Öz Orman İş Sendikası Müdürü Settar Arslan, “Son 20 günde 200 orman yangını çıktı.1988-2018 arasındaki 31 yılda, 313 bin 499 hektar ormanlık alan kül oldu” dedi.

Bu haber 04 Temmuz 2019 - 0:54 'de eklendi.

Öz Orman-İş Sendikasın Genel Başkanı Settar Aslan, ‘’Son 20 günde 200 orman yangını çıktı. Ülke ormanları cayır cayır yanarken, Maliye bürokrasisi, yangın işçilerinin çalıştırılması için gerekli vizeyi vermiyor. Türkiye’de her yıl ortalama 3 bin orman yangını meydana geliyor. 1988-2018 arasındaki 31 yılda, 313 bin 499 hektar ormanlık alan kül oldu” dedi.

Sözcü’de yer alan habere göre, bir yangın söndürme arazözünün fiyatının 500-600 bin lira olduğunu ve her bir arazözün etkin kullanımı için, şoför hariç 5 işçiye ihtiyaç bulunduğunu belirten Aslan ‘’Çoğu arazözde şoför dışında yalnızca bir işçi görev yapıyor. Milyonlarca liralık araçları bile gerektiği gibi kullanamıyoruz” dedi ve şunları söyledi: ‘’Ülke ormanları cayır cayır yanarken, Maliye bürokrasisi yangın işçilerinin çalıştırılması için gerekli vizeyi vermlyor. Yanan yalnızca orman değil, Türkiye’nin akciğerleridir. Ülkemizin orman varlığı 22 milyon hektarı aşmaktadır. İşçilerimiz, sadece orman yangınlarına değil; aynı zamanda anız, köy, ahır ve kırsaldaki ev yangınlarına da müdahale etmektedir. Ormanlarımızı koruyup geliştirmek için, mevcut işçi sayısı yetersizdir. Orman Genel Müdürlüğü’nün 9 bin geçici işçisine acilen kadro verilmeli ve Orman Teşkilatımıza en az 15 bin yeni işçi alınmalıdır”

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!