SON DAKİKA

2 Türk Askerinin Yakılma Videosunu Çektiren IŞİD’li Teröristin Türkiye’de 3 Şirketi Olduğu Ortaya Çıktı

IŞİD’in iki Türk askerine ait yakılma anını çektiren ve servis eden Ömer Yetek’in İTO kayıtlarına göre Türkiye’de 3 şirketi olduğu ortaya çıktı.

Bu haber 10 Ekim 2021 - 18:55 'de eklendi.
Abone ol

IŞİD’in iki Türk askerinin yakılma görüntülerini çekip servis ettiren ancak 16 Nisan 2020 tarihinde tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilen IŞİD’in ‘medya bakanı’ Ömer Yetek’in Türkiye’de ticaretle uğraştığı ortaya çıktı. İTO kayıtlarına göre Yetek’in Türkiye’de 3 tane şirketi olduğu belirtildi. 

ANKA’dan Tamer Arda Erşin’in haberine göre, İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) kayıtlarına göre; Yetek’in ortağı Fadli Şipallı’ydı. Yetek, Ankara Terörle Mücadele Müdürlüğü’nde 31 Ocak 2018 tahinde verdiği ifadesinde de Şipallı’nın ortağı olduğunu söyledi ancak kurdukları şirket sayısını ve kuruluş tarihi ile ilgili yanlış bilgi verdi.

POŞET İŞİ YAPMAK İÇİN ŞİRKET KURMUŞ

Yetek, ifadesinde Şipallı ile 2006 yılında İstanbul Sultanbeyli’de 30 bin liraya kurdukları şirket ile poşet işi yapmak için şirket kurduklarını belirtti. 

3 AY ÖNCE ŞİRKETİ KAPATMIŞ

İTO kayıtları ise Yetek’in emniyeti yanılttığını ortaya koydu.  Yetek’in ilkini 2002’de kurduğu 3 şirketi vardı. Kayıtlara göre Yetek’in emniyet ifadesindeki şirket 13 Haziran 2006 tarihinde kurulan Sena Grup Plastik ve 30 bin lira sermayesi bulunuyor. Sermayenin 15 bin lirası Yetek’in ve 15 bin lirası da Şipallı’nın. Yetek, IŞİD’e katılmadan yaklaşık 3 ay önce 9 Ekim 2014 tarihinde şirketi kapattı.

ŞİRKET ADRESİNDE ÜRETTİĞİ PLASTİKLERİ DÜKKANLARINDA SATIYORMUŞ

Yetek bu şirketin adresinde ürettiği plastikleri Maltepe’deki dükkanlarında satıyordu. İTO kayıtlarında Yetek’in şirketinin faaliyet konusu “Lastik kauçuk ve plastik profil ve profille ilgili her türlü mamul ve malzemenin imalatı ithalat ve ihracatını yapmak ve ana sözleşmesinde yazılı olan diğer işler” diye açıklandı.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

10 BİN SERMAYE İLE KURULMUŞ

İTO kayıtlarına göre Yetek’in emniyet ifadesinde belirtmediği iki şirketten biri 26 Mart 2002 tarihinde 10 bin lira sermaye ile kurulan CM Plastik ürünleri. Yetek’in bu şirketteki ortağı da Şipallı. Bu şirkette Yetek, IŞİD’e katıldıktan yaklaşık 1 ay sonra 18 Şubat 2015 tarihinde kapatıldı.

Bu şirketin faaliyet konusu ise “Her nevi ve cins plastikten oluşan ürünlerin imalatı iç ticaret ithalat ve ihracatı ve 10 Haziran 2004 tarihinde tescil edilen ortaklar kurulu kararında yazılı olan diğer işler” diye İTO kayıtlarına işlendi.

YETEK’İN SİPALLI İLE ORTAK OLDUĞU BİR ŞİRKET DAHA VAR

Yine Yetek’in Şipallı ile ortak olduğu başka bir şirket de AKSA Plastik İç ve Dış Ticaret Sanayi. Bu şirketin sermayesi de 10 bin lira ve bu sermayenin 9 bin lirası Yetek’e, bin lirası da Şipallı’ya ait. Bu şirketin konusu da İTO kayıtlarında “Lastik kauçuk ve plastik profille ilgili her türlü mamul ve malzemenin imalatı ithalat ve ihracatını yapmak ve ana sözleşmesinde yazılı olan diğer işler” diye açıklandı.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

    BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR