SON DAKİKA

Hopa’nın Sahilleri Talana Açılıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanan proje kapsamında Hopa sahilleri tamamen doldurulacak.

Bu haber 26 Mart 2021 - 20:55 'de eklendi. Son Güncelleme26 Mart 2021 - 21:06
Abone ol

Artvin Hopa Belediyesi tarafından hazırlanan ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından geçtiğimiz Mayıs ayında onaylanan ”Artvin İli Hopa İlçesi Kıyı ve Sahil Düzenlemesi Amaçlı 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı” ve ”1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı” tartışmalara sebep oldu.

Hopa Sahiline Dokunma platformunun paylaştığı bilgilere göre, 2014 yılında Hopa Belediyesi tarafından hazırlanan plana göre Sugören ile Liman arası (sadece sundura dere ağzı açık kalacak şekilde) sahil tamamen doldurulacak.

Dönemin Belediye Başkanı ve Belediye Meclis üye çoğunluğu AKP’de olsa da 05 Kasım 2014 tarihinde yapılan Belediye Meclisi toplantısında diğer partili meclis üyelerinin de desteğiyle bu plan oy birliğiyle kabul edildi.

Toplam 34,4 hektar alana, Hopa’nın en batısında yer alan Sugören Mahallesi ile OrtaHopa’da yer alan Liman girişi arasının ortalama 100-120m açığa kadar dolgu yapılması planlanıyor.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Mevcut bölgede zaten daha önceden hukuksuzca doldurulmuş bir alan da bulunuyor.

”EN AZ 100 YIL AYAKLARIMIZI DENİZE SOKAMAYACAĞIZ”

Hopa Sahiline Dokunma platformu ayrıca sosyal medya hesabında, ”Çay Fabrikası önündeki dolgudan önce yüzülen kıyı artık yok. Liman-İskele arasındaki kıyı 30 yıl sonra yeniden oluşma çabasında. Burası tekrar doldurulduğunda denize ayaklarımızı sokma şansımız en az 100 yıl daha ötelenecek” ifadelerini kullandı.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!