19 Mayıs Unutuldu! Gaziantep Üniversitesi’nde OSÖ ve Irak Bayrakları Açıldı

Gaziantep Üniversitesi’nde 19 Mayıs’ta ÖSO ve Irak bayraklarıyla yapılan kutlamalar öğrencilerin tepkisini çekti.

19 Mayıs Unutuldu! Gaziantep Üniversitesi’nde OSÖ ve Irak Bayrakları Açıldı
Yayınlama: 20.05.2022
55
A+
A-

Aykırı’da yer alan habere göre; Gaziantep Üniversitesi’nde 19 Mayıs’ta çekilen görüntüler tartışılıyor. Okuldaki etkinliklerde bir grup Özgür Suriye Ordusu bayrağı açarken, bir başka grup da Irak bayrağı açarak halay çekti.

https://twitter.com/parlamentohaber/status/1527465276979269656?s=20&t=7xVECzGOaVxojkrytuoDSQ

ÖĞRENCİLER TEPKİ GÖSTERDİ

Üniversitenin öğrencileri, Gaziantep Üniversitesi Öğrenci Topluluğu (GAÜN) sayfasında görüntüleri yayınlayarak yaşananlara tepki gösterdi.

ÖSO VE IRAK BAYRAKLARIYLA HALAY ÇAKİLDİ

Yayınlanan görüntülerin birinde ÖSO’ya ait bayrakları açan öğrenciler görülürken bir başka görüntüde ise Irak bayraklarıyla halay çekiliyor. 

19 MAYIS UNUTULDU

Aykırı’ya konuşan Gaziantep Üniversitesi’nden bir öğrenci şunları söyledi:

“Resmen ikinci sınıf muamelesi yaşıyoruz artık. Kendimi bugün hiç bu üniversiteye ait hissedemedim. Bizim her yıl Bahar şenlikleri olurdu. Bu yıl yapılmadı ve yapılmayacak. Ayrıca bugün protokol vardı program için. Şahinbey Belediye Başkanı, Üniversite rektörü ve yöneticiler katıldı. Konuşmalarında her ikisi de 19 Mayıs’a değinmedi. Rektör tam konuşmasını bitireceği esnada yardımcısı kulağına fısıldadı ve bunun üzerine rektör ‘Evet arkadaşlarım simdi söyledi diyerek 19 Mayıs’ı içtensizlikle kutladı.”

”KENDİ ÜNİVERSİTEMDE KENDİMİ MÜLTECİ GİBİ HİSSEDİYORUM”

19 Mayıs’ta ortaya çıkan görüntüler tartışılırken, öğrencilerden birinin “Bugün “Türkiye”nin gençlik bayramında kendi üniversitemde kendimi mülteci gibi hissettim..” ifadesi dikkat çekti.

ÜNİVERSİTE REKTÖRÜNDEN AÇIKLAMA

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Özaydın, sosyal medyadaki eleştirilere tepki göstererek, yapılan etkinliğin Uluslararası bir gençlik festivali olduğunu söyledi.

İşte Özaydın’ın o açıklamaları:

“Üniversitemizde 107 Ülkeden 6 bin 500 öğrenci eğitim görmektedir. GAÜN Uluslararası Gençlik Festivali uzun yıllardır Üniversitemizde her yıl coşkulu bir şekilde kutlanmaktadır. Sosyal medyada paylaşılan sadece Suriyeli öğrenciler için yapılan eğlence gerçeği yansıtmamaktadır.”

ÖĞRENCİLER TEPKİ GÖSTERDİ

Rektörün, Twittter hesabından yaptığı açıklamalara öğrencilerin tepki gösterdikleri görüldü.

Kaynak: Aykırı

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı