SON DAKİKA

120 SAATLİK ATEŞKES SONA ERDİ

ABD ile Türkiye arasında varılan mutabakat sonrası YPG’ye verilen 120 saatlik çekilme süresi sona erdi

Bu haber 22 Ekim 2019 - 23:26 'de eklendi.
Abone ol

Türkiye ve ABD heyetleri arasında 17 Ekim’de varılan anlaşma sonucu, YPG’ye Barış Pınarı Harekâtı’nın gerçekleştirileceği bölgelerden çekilmek için tanınan 120 saatlik süre 22 Ekim 22.00 itibarıyla sona erdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, YPG’lilerin güvenli bölgeden tamamen çekilmemesi durumunda, TSK ve Suriye Milli Ordusu’nun Barış Pınarı Harekatı’na kaldığı yerden devam edeceğini söylemişti.

Bugün Soçi’de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında yapılan görüşmede 150 saatlik sürenin ardından güvenli bölge olarak tanımlanan alanda Türkiye ve Rusya ortak devriyesinin başlaması konusunda mutabakata varıldı. 10 maddelik mutabakat metninde konuya ilişkin “23 Ekim 2019 öğlen saat 12’den itibaren Rus askeri polisi ve Suriye sınır muhafızları Barış Pınarı Harekâtı alanının dışında kalan Türkiye-Suriye sınırının Suriye tarafına YPG unsurları ve silahlarının Türkiye-Suriye sınırından itibaren 30 km dışına çıkarılmasını temin etmek üzere girecektir. Bu işlem 150 saat içinde tamamlanacaktır. Aynı saat itibariyle mevcut Barış Pınarı Harekatı alanı sınırlarının batısı ve doğusunda 10 km derinlikte Kamışlı hariç, Rus-Türk ortak devriyeleri başlayacaktır” maddesi yer aldı.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!