SON DAKİKA

120 Bin Yıl Önce Kemikten Yapılan Aletlerle Giysi Üretildiği Ortaya Çıktı

iScience dergisinde 16 Eylül 2021‘de yayınlanan bir araştırmaya göre, bilim insanları Fas’ta 120.000 yıl öncesine ait kıyafet üretimine dair kalıntılar buldu.

Bu haber 21 Eylül 2021 - 0:50 'de eklendi.
Abone ol

Fas’taki bir mağarada yapılan keşfin anlatıldığı makale Almanya’daki Max Planck İnsan Tarihi Bilimi Enstitüsü’nden antropolog Emily Hallet tarafından kaleme alındı.

Fas’ın Atlantik kıyısındaki önemli arkeolojik alanlardan biri olan Contrebandiers Mağarası’nda bulunan kemik parçalarını araştıran Hallet ve bir grup araştırmacı, alanda bulunan 12.000 kemik parçasının 60’ının insanlar tarafından alet olarak kullanılan hayvan kemiklerine ait olduğu buldu. Bu kemiklerin kullanım amacının ise deri işlemek olduğu anlaşıldı.

“Deri ve kürk üretiminde kullanılmış olabilir”

Hallet’in ScienceAlert’e çalışmaları ile ilgili verdiği demeçte, “Deri ve kürk gibi organik materyallerin bu kadar eski kayalarda korunması çok zordur. Bu yüzden biz arkeologlar da kalan kemik parçalarını incelemek durumundayız. Bu kanıt parçalarını bir araya getirerek kemiklerin deri ve kürk üretiminde kullanılmış olabileceğini düşünüyoruz.” dedi.

Bu kullanılan araçların kesin olarak kıyafet üretiminde kullanıldığı henüz kanıtlanmadı. Hallet bununla ilgili ise şunları söyledi: “Bu kemiklerden yapılan aletlerin, kıyafet üretmek dışında başka amaçlar için deri üretmiş olma ihtimali mevcut.”

 

 

Etobur hayvanların derileri yüzülüyordu

Uzmanlar, kıyafet üretiminin gerçekleşmiş olma ihtimali çok yüksek görüyor. Bunun nedenlerinden biri de o dönemdeki iklimlere karşı kürk ve deri gibi giysilerin oldukça kullanışlı olabileceği düşüncesi. Hallet’e göre insanlar tilki, çakal ve yaban kedileri gibi etoburların derisini yüzüp kendileri için kullanıyordu.

Atatürk'ün Katilleri

Uzmanlar ayrıca inceledikleri aletleri kullanma uzmanlığına baktıklarında, bu uygulamaların daha da eski bir geleneğe ait olabileceğini düşünüyor. Uzmanlar konuyla ilgili, “Bu aletler büyük olasılıkla giysiler için kullanılıyordu. Arkeolojik kayıtlar ve genetik kanıtlara göre de bunlar Afrika’daki eski bir kökene işaret ediyor. Bu oldukça ilginç.” diyor.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!