SON DAKİKA

12 yaşındaki Efe buz pateninde dünya rekoru kırdı, Altın Kitap’a girdi

BELPA Buz Pateni Sarayı’nda iki gün süren organizasyona minikler, yıldızlar, gençler ve büyükler kategorilerinde 11 kulüpten 70 sporcu katıldı.

Bu haber 10 Ocak 2018 - 1:57 'de eklendi. 64

BELPA Buz Pateni Sarayı’nda iki gün süren organizasyona minikler, yıldızlar, gençler ve büyükler kategorilerinde 11 kulüpten 70 sporcu katıldı. Minik erkeler kategorisinde İzmir Büyükşehir Belediyespor adına yarışan 12 yaşındaki Efe Çetiz dünya rekoru kırarak altın madalyanın sahibi oldu.

İzmir B.şehir Belediyesi sporcusu 12 yaşındaki Efe ÇETİZ, buz pateninde Dünya rekoru kırdı. Italya’da düzenlenen “Coppa Europa” turnuvasının minik erkekler kategorisinde 1.oldu.

Tebrikler Efe…
Gururumuz… pic.twitter.com/ds1GCvy5L6

— Fatoş Deniz (@fatos_deniz34) 8 January 2018

REKOR TESCİL EDİLDİ

Çetiz, yarışmada 12 yaş ve altı kategorisinin teknik kısmında 23,03 puanla zirveye çıktı. Çetiz bu derecesiyle Çek bir sporcuya ait rekoru geride bırakmış oldu. Efe Çetiz’in rekor puanı Uluslararası Buz Pateni Birliği’nce de tescil edildi.

Çetiz’in kariyeri boyunca topladığı 29 madalyadan 25’i altın. Efe Çetiz kısa süre önce İtalya’da düzenlenen “Coppa Europa” turnuvasının minik erkekler kategorisinde birinciliği elde etti.

Efe ÇETİZ Henüz 12 Yaşında ve Bugüne Kadar Katıldığı Yarışmalardan Kazandığı 30 Madalyanın 26 Tanesi Altın. #İnternational #Basic #Novice #A #Boys Kategorisinin Teknik Kısmında 23.03 Dereceyle #DünyaRekoru Kırdı. Tebrik Ederim. pic.twitter.com/CzsmU5Ao7c

— Onur Fırat KOÇ (@onrfrtkc) 8 January 2018

ALTIN KİTAP’A GİREN İLK VE TEK TÜRK PATENCİ

Çetiz, 26 yıldır düzenlenen yarışma sonrasında “Altın Kitap”a giren ilk ve tek Türk patenci ünvanının sahibi. Antrenörleri tarafından ‘altın çocuk’ lakabı takılan Efe Çetiz bu başarısını Olimpiyatlar’da da sürdürmek istiyor.

İzmirli 12 yaşındaki “Buzun Efes’i” Efe Çetiz’in topladığı 30 madalyanın 26’sı altın! Çetiz,Ankara’da düzenlenen Türkiye Şampiyonası’nda Dünya Basic Novice A Boys kategorisinin teknik kısmında 23.03 puanla dünya rekoru kırdı. Şampiyonada Elif Su Erol ise Türkiye rekortmeni oldu. pic.twitter.com/5OUh091BTt

— ÇapaMag Gündem (@CapaMagGundem) 7 January 2018

EFE’NİN HİKAYESİNİ AİLESİ ANLATTI

Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre ailesi Efe’nin buz patenine başlama hikayesini ise şöyle anlattı: “İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Aşık Veysel Rekreasyon Alanı Buz Sporları Salonu’nun evimize yakın açılacağını duyunca Efe ile gittik. O büyük camdan o piste bakarken babası ‘Oğlum kursa yazılmak ister misin’ dedi. Efe de ‘Baba yazdır’ dedi. Başlangıç noktamız o boş piste uzun uzun bakarak oldu.”

Yaşından büyük ödüller kazanan İzmir’de yaşayan “Altın Çocuk” lakaplı Efe Çetiz, Dünya Basic Novice A Boys kategorisinin teknik kısmında 23.03 puanla dünya rekoru kırdı.Bizlere gerçek sporu gösteren Efe’ye başarılarının devamını dileriz ? pic.twitter.com/5kI5k88m1m

— Religious Doctor (@firatklnder) 8 January 2018

HEDEF OLİMPİYATLAR

6 senedir buz pateniyle ilgilendiğini söyleyen Efe Çetiz de hikayesinin devamını şöyle anlattı:

“Kursa gittikten belirli bir süre sonra Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübünün sporcu seçmeleri vardı ve iyi olanlar arasına girmeyi başardım. Kendimi geliştirmek, daha da iyi şeyler yapabilmek için çok çalıştım ve şimdi dünya rekortmeni oldum. Hedefim olimpiyatlara katılmak. İdolüm ise ABD’nin yıldızı Nahtan Chen.”

Parlamentohaber.com | Korku yok!

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın