SON DAKİKA

12 Barodan Harekât Hakkında Skandal Açıklama!

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, Suriye ve Irak’ın kuzeyine düzenlediği Pençe Kılıç Hava Harekatı’nın ardından 12 baro, 1’i çocuk, 1’i öğretmen 3 kişinin şehit edildiği gün skandal bir açıklama yaptı.

Bu haber 21 Kasım 2022 - 20:37 'de eklendi.
Abone ol

Milli Savunma Bakanlığı, Irak’ın ve Suriye’nin kuzeyine teröristler tarafından Türkiye’ye saldırılarda üs olarak kullanılan bölgelere Pençe-Kılıç hava harekâtı icra edildiğini açıkladı. 

Operasyonlarda 89 hedef başarıyla imha edildi. Operasyonun ardından bugün PKK’lı teröristler tarafından Gaziantep’in Karkamış ilçesine roket saldırısı düzenlendi. Saldırıda 1’i öğretmen, 1’i çocuk 3 kişi şehit oldu.

12 BARODAN SKANDAL AÇIKLAMA 

Yaşananların ardından 12 baro skandal bir açıklama yaptı. Ağrı, Mardin, Batman, Muş, Bingöl, Tunceli, Diyarbakır, Hakkari, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak ve Van barolarının yaptığı ortak açıklamada “Askeri operasyonların sürmesi halinde şüphesiz daha fazla can kaybı yaşanacaktır” denildi. 

12 baronun yaptığı skandal açıklama şöyle: 

“TSK, savaş uçaklarıyla başta Kobani olmak üzere Suriye’nin kuzeyi ve doğusunda bulunan birçok alana 20.11.2022 tarihinde hava harekatı gerçekleştirmiştir.  

Açık kaynaklardan edinilen bilgilere göre başlayan askeri operasyonda can kayıpları ve yaralananların olduğu belirtilmektedir. Askeri operasyonların sürmesi halinde şüphesiz daha fazla can kaybı yaşanacaktır.  

Hava operasyonlarının yapıldığı alanlar; Suriye’de 2011 yılından beri devam eden iç savaştan sonra IŞİD’den temizlenen ve güvenliğin yeniden tesis edildiği, Kürtlerin yoğunlukta yaşadığı alanlardır. 

Ülke olarak yıllardır savaşın, çatışmanın ve şiddetin sorunları çözmekten ziyade daha da derinleştirdiğini yaşanan büyük acılarla tecrübe etmiş bulunmaktayız. Bugün ihtiyacımız olan şey; Kürtlerin yoğun yaşadığı alanlara askeri operasyonlar düzenlemek suretiyle sorunu derinleştirmek değil, toplumun her kesimiyle barışmaktır. Türkiye’nin komşu halklarla ilişkilerini barışı gözeterek sürdürmesi, herkes için elzemdir. 

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Bireyler, gruplar ve halklar; vazgeçilmez, adil, sürdürülebilir ve kalıcı barış içinde yaşama hakkına sahiptir. Bu hakkın sağlanması ve korunması sorumluluğu devletlere aittir. 

Biz aşağıda imzası bulunan Barolar savaşa karşı barışı savunmanın sorumluluğuyla; bölgede, sorunların çözümden ziyade yeni sorunlara sebebiyet verecek operasyonları halklar arasındaki barış zemini açısından tehlikeli görüyor ve hükümeti sorunlara askeri müdahaleler yerine barışçıl siyasi çözümler aramaya davet ediyoruz. 

1- Ağrı Barosu
2- Batman Barosu
3- Bingöl Barosu
4- Dersim Barosu
5- Diyarbakır Barosu
6- Hakkari Barosu
7- Mardin Barosu
8- Muş Barosu
9- Siirt Barosu
10- Şanlıurfa Barosu
11- Şırnak Barosu
12- Van Barosu”  

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

    BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR