100 Bin Metrekarelik Tarım Arazisi Yandaş İçin İmara Açıldı

İstanbul Silivri’de Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, önce rezerv yapı yani yeni konut alanı ilan ettiği yaklaşık 100 bin metrekarelik arazinin “tarımsal nitelikli alan” olan fonksiyonunu “imalathane tesis alanı” olarak değiştirerek imara açtı…

100 Bin Metrekarelik Tarım Arazisi Yandaş İçin İmara Açıldı
Yayınlama: 12.06.2024
37
A+
A-

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı,  4 Aralık 2023 tarihli kararıyla Silivri Alipaşa Mahallesi’ndeki yaklaşık 100 bin metrekarelik iki parseli, afet riski altındaki konutların dönüştürülmesi amacıyla “rezerv yapı alanı” olarak belirlemişti.

Saruhan Makine ve Elektrikli Ev Eşyaları Sanayi Ticaret AŞ’ye ait olan parseller için bakanlık 12 Haziran itibariyle imar planlarını onaylayarak askıya çıkardı.

Mevcut planlarda “tarımsal nitelikli alan” fonksiyonunda kalan parseller, rezerv yapı yani yeni konut alanı ilan edilmesine karşın konut alanı olarak değil “imalathane tesis alanı” ve “park alanı” olarak belirlendi. ,Plan açıklama raporuna göre 90 bin metrekarelik alan ayrılan imalathanede elektronik, elektrikli ev aletleri montaj, imalat ve depolama alanı yapılacak.

İmalathanenin yüksekliği en çok 14.50 metre olarak belirlendi. Arazinin 8 bin 600 metrekaresi de park alanı olarak ayrıldı.

                 KIZI, ERDOĞAN’IN DANIŞMANI İLE EVLİ

Bakanlığın imar planını değiştirdiği arazinin ait olduğu Saruhan Makine ve Elektrikli Ev Eşyaları Sanayi Ticaret A.Ş’nin sahibi Ali Zeki Saruhan.

Rizeli iş insanı Saruhan,  Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Kalkındırma Vakfı Kurucu Üyesi, Çayeli Vakfı Başkanı. 

Saruhan’ın kızı Kübra Saruhan, 2018 yılında AKP’nin  kurucularından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın belediye başkanlığından bu yana en yakınındaki isimlerden biri olarak danışmanlığını da yapan eski Ankara Milletvekili Ali İhsan (Mücahit) Arslan ile evlendi.

Çırağan Sarayı’ndan yapılan düğünde damat Arslan’ın nikah şahitliğini de Erdoğan yapmıştı. Nikahı da dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal kıymıştı.

Kaynak: SÖZCÜ

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı