SON DAKİKA

10 YIL SONRA BİR İLK! RUSYA İLE NATO’DAN ORTAK ASKERİ TATBİKAT

Rusya, NATO ile 10 yıl aradan sonra ilk kez Pakistan’da ortak tatbikat yapılacağını duyurdu.

Bu haber 10 Aralık 2020 - 17:59 'de eklendi. Son Güncelleme11 Aralık 2020 - 18:59
Abone ol

Rusya Güney Askeri Bölgesi Basın Servisi’nden yapılan açıklamada, Rus Donanma gemilerinin 10 yıl aradan sonra ilk kez NATO ülkeleri ile ortak tatbikat yapılacağı belirtildi.

Tatbikatın, Şubat ayında Pakistan’ın Karaçi kenti açıklarında yapılacağı ifade edildi. Tatbikata, Rusya, Pakistan,  ABD, İngiltere, Çin, Japonya, Türkiye, Filipinler, Malezya, Sri Lanka ve Endonezya’dan gemilerin katılacağı belirtildi.

Tatbikatta Rusya’yı bir fırkateyn, bir devriye gemisi, bir kurtarma römorkörü, Deniz Piyadeleri birimi, bir mayın temizleme ekibi ve bir deniz helikopterinin temsil edileceği açıklandı.

NATO’DAN KONUYA İLİŞKİN AÇIKLAMA

NATO Sözcüsü Oana Lungescu, Rusya Karadeniz Filosu’nun 10 yıl sonra ilk kez Rus donanmasına ait gemilerin NATO ülkelerinin gemileri ile birlikte katılacağı açıklamasını değerlendirdi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

RIA Novosti haber ajansına yaptığı açıklamada, Rusya ve NATO arasında ortak tatbikatın söz konusu olmadığını söyleyen Lungescu, “2014 yılında Rusya’nın Ukrayna’dan Kırım’ı yasa dışı olarak ilhak etmesi nedeniyle pratik iş birliğimiz askıya alındı” ifadelerini kullandı.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!