SON DAKİKA

10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü Resmi Tatil mi? 10 Kasım Okullar Açık mı, Bankalar Açık mı? İşte Tüm Detaylar

10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü’ne geri sayım başladı. Milyonlarca vatandaş 10 Kasım resmi tatil olacak mı sorusuna cevap arıyor. Öğrenciler, okullar ve üniversiteler tatil mi? sorusuna yanıt ararken çalışanlar ise 10 Kasım’da bankalar, hastaneler, iş yerleri resmi tatil mi sorusunu araştırıyor. Bu yıl Çarşamba gününe denk gelen 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü ile ilgili bilinmesi gerekenleri haberimize ekledik.

Bu haber 10 Kasım 2021 - 6:46 'de eklendi.
Abone ol

10 Kasım yarın resmi tatil mi, bankalar açık mı, okullar tatil mi olacak? Şeklindeki sorular bugünden binlerce kişinin gündemindeki yerini. Atatürk Haftası ile ulu önder ölüm yıldönümünde yurt genelinde anılıyor.

Bu kapsamda vatandaşlar bu tarihin ülkemizde resmi tatil olup olmadığını merak ediyor. 10 Kasım günü okul, banka, kamu kurum ve kuruluşlarının çalışıp çalışmadığı konusu araştırılmaya başlandı. Peki, 10 Kasım yarın resmi tatil mi, bankalar açık mı, okullar tatil mi olacak? İşte detaylar…

10 KASIM RESMİ TATİL Mİ VE HANGİ GÜNE DENK GELİYOR?

2021 yılında 10 Kasım Çarşamba gününe denk geliyor. 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü resmi tatiller arasında yer almıyor. Dolayısıyla bu yıl da 10 Kasım’da kamu kurum ve kuruluşları, özel iş yerleri ve okullar faaliyetine devam edecek.

Her yıl 10-16 Kasım tarihleri arası Atatürk Haftası olarak kutlanır.

10-16 Kasım tarihlerini kapsayan hafta Türk milletini ve Türk topraklarını işgalcilerden kurtulmasında önemli rol üstlenen Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve kurtarıcısı Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrıldığı hafta olarak bilinir. Hayatı boyunca varlığını Türk varlığına armağan etmiş, halkın kendi kendini yönettiği Cumhuriyet idaresini kurmuş, yaşamı süresince yapmış olduğu devrimlerle, ülkemizi çağdaş ülkeler seviyesine ulaştırmış dünya lideri Atatürk, 10 Kasım 1938 günü saat 9’u 5 geçe hayata gözlerini yumdu.

80 yıl önce bugün sevdiklerine veda eden Atatürk, her yıl daha fazla saygı, sevgi ve özlemle tüm dünyada anılıyor. Her yıl 10 Kasım günü Ata’nın aramızdan ayrılışı törenlerle hatırlanır ve bu günde Atatürk’ün vatanseverliği, kişiliği, devlet adamlığı, fikirleri ve yurdumuzun kalkınmasındaki çalışmaları anlatılır, yaptıkları anlamaya ve kavramaya çalışılır. 10-16 Kasım tarihleri arasındaki, Atatürk Haftasında Atatürk ün yaşamını ve çalışmalarını anımsarız. Hafta süresince vatanseverliği, kişiliği, devlet adamlığı, fikirleri ve yurdumuzun kalkınmasındaki çalışmalarını anlatılarak özlemle yad edilir.

10 KASIM’DA OKULLAR TATİL Mİ, DERS OLACAK MI?

Bu tarih Resmi Gazete’de yer alan bilgilere göre resmi tatiller arasında yer almadığı için okullar 10 Kasım’da açık olacak. Öğrenciler diğer günlerde olduğu gibi 10 Kasım’da da aynı saatte okullarına gidecek.

10 KASIM’IN ÖNEMİ

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu Mustafa Kemal Atatürk’ün çok sevdiği ülkesine ve hayata veda ettiği gündür. 1938 yılı 10 Kasım günü saat 9’u 5 geçe aramızdan ayrılan Atatürk o gün çeşitli etkinliklerle anılır.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Sağlık durumu kötüye giden Atatük’e 1938 yılı başlarında siroz teşhisi konuldu ve Avrupa’dan doktorlar getirildi. Fakat tedaviler sonuç vermedi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk, 10 Kasım 1938 Perşembe sabahı saat 09:05’te İstanbul Dolmabahçe Sarayı’nda hayata gözlerini yumdu. Naaşı büyük bir törenle Ankara’ya uğurlandı ve Atatürk 21 Kasım 1938 günü Ankara’da büyük bir törenle Ankara Etnografya Müzesi’ndeki geçici kabrine konuldu. 15 yıl sonra da 10 Kasım 1953’te kendisi için yaptırılan Anıtkabir’de toprağa verildi.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!