SON DAKİKA

1 MİLYON DOLARLIK ŞİİRE GİZLENMİŞ DEFİNE YILLAR SONRA BULUNDU

ABD’li antika koleksiyoncusu Forrest Fenn’in 10 yıl önce saklayıp şifrelerini 24 satırlık bir şiire gömdüğü 1 milyon dolarlık ünlü hazine bulundu. Bugüne dek yüz binlerce kişinin peşine düştüğü hazineyi nihayet bulan kişinin ismi açıklanmadı.

Bu haber 09 Haziran 2020 - 2:24 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Dünyaca ünlü sanat ve antika koleksiyoncusu Forrest Fenn’in 10 yıl önce ABD’nin batısında bir yere saklayıp ‘şifrelerini’ yayınladığı 1 milyon dolarlık ünlü Rocky Mountain hazinesi bulundu. Fenn, 2010’dan bu yana yüz binlerce define avcısının ABD’de peşine düştüğü, külçe altın ve değerli taşlar içeren hazinenin birkaç gün önce bulunduğunu açıkladı.

Ünlü antikacı, define avcısının kendisine bir fotoğraf gönderdiğini ve 1 milyon dolarlık (yaklaşık 6 milyon 800 bin TL) hazinenin bulunduğunu bu şekilde doğruladıklarını aktardı. Hazineyi bulan kişinin isminiyse açıklamayıp, ülkenin ‘doğusundan’ olduğunu söylemekle yetindi.

‘ÜZGÜNÜM ÇÜNKÜ KOVALAMACA BİTTİ’

Hazineyi insanları doğada keşfe çıkmaya teşvik etmek için gömen, şifreleri de 2010 yılında yayımlanan The Thrill of the Chase (Takibin Heyecanı) isimli otobiyografisinde 24 satırlık bir şiire gizleyen Fenn, hazinenin bulunmasının ardından nasıl hissettiği sorusuna şu yanıtı verdi: “Bilmiyorum, yarı mutlu yarı üzgün hissediyorum çünkü kovalamaca bitti. Aramaya katılan binlerce insanı tebrik ediyorum ve vaat edilen diğer keşiflerle ilgileneceklerini umuyorum.”

YÜZ BİNLERCE KİŞİ ARADI

ABD’nin New Mexico eyaletinin Santa Fe kentinde yaşayan Fenn, söz konusu hazineyi insanları doğada ‘eski usul bir maceraya’ teşvik etmek sakladığını açıklamıştı. Fenn, 2010 tarihli otobiyografisinde de, hazinenin nerede olduğuna dair bir ipucu bırakmıştı. ‘The Thrill of the Chase’ isimli kitapta yer alan 24 satırlık şiirdeki ipuçlarından yola çıkan yüz binlerce kişi, o tarihten bu yana Fenn’in hazinesini aradı. Birçoğu istifa edip hayatlarını define avcılığına adadı; bu süreçte en az dört kişinin öldüğü de rivayet ediliyor. Bazı Amerikalılar ise Fenn’in insanları kandırdığı iddiasıyla dava açmıştı.

Atatürk'ün Katilleri

HAZİNEDE NELER VAR?

Fenn, 2017 tarihli bir söyleşide, 9 kilogram ağırlığındaki bir sandıkta 10 kilogram ağırlığında değerli eşya bulunduğunu, hazineyi bizzat kendisinin gizli noktaya iki defa giderek gömdüğünü açıkladı. Sandıkta, altın sikke ve altın külçelerin yanı sıra Kolomb öncesi Amerika döneminden hayvan figürleri, altın varaklı aynalar, yakut ve zümrüt bulunduğu sanılıyor. 
 
 

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!