SON DAKİKA

Savcılıktan ‘Diploma ve Yahudi Cesaret Madalyası Nerede?’ Pankartları Hakkında Karar

Halkın Kurtuluş Partisi tarafından asılan “Diploma Nerede?” ve “Amerika’da boynuna takılan Yahudi Cesaret Madalyası Nerede?” pankartları hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi.

Bu haber 04 Temmuz 2021 - 19:24 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Halkın Kurtuluş Partisi İzmir İl Örgütü’ne 29 Nisan’da “Soru Bir: Diploma Nerede?” pankartı ve 17 Mayıs’ta da “Soru İki: Amerika’da boynuna takılan Yahudi Cesaret Madalyası Nerede?” asılmıştı.

Cumhuriyet gazetesinde yer alan habere göre; 21 Mayıs’ta ise İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Nöbetçi Cumhuriyet Savcısı tarafından asılan pankartlar “İma yoluyla Cumhurbaşkanına Hakaret” edildiği gerekçesiyle HKP Genel Sekreter Yardımcısı ve İzmir İl Başkanı Av. Tacettin Çolak gözaltına alınmış, ifadesinin ardından serbest bırakılmıştı.

Tacettin Çolak hakkında TCK m. 299’dan “Cumhurbaşkanına Hakaret” iddiasıyla açılan davada İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, Yargıtay’ın çeşitli Ceza Dairelerinin emsal kararları, Anayasa’nın 25’inci maddesi “Düşünce ve kanaat hürriyeti”, Anayasa’nın 26’ncı maddesi “Düşünceyi açıklama ve yayma hürriyeti” kapsamında değerlendirilerek Çolak hakkında kovuşturma yapılmasına yer olmadığına dair karar verdi.

HKP Genel Sekreter Yardımcısı ve İzmir İl Başkanı Av. Tacettin Çolak ayrıca “Soru Üç: 128 Milyar Dolar ve 208 Ton Nerede?” pankartı hakkında yürütülen soruşturma devam ediyor.

İşte İzmir Cumhuriyet Savcısı’nın verdiği o karar:

“Söz konusu pankartların içeriğinin Türkiye’de ki günlük siyasal, sosyal ve ekonomik güncel konular yönelik olduğu, T.C. Anayasasının 26. Maddesi ile Avrupa İnsanları Sözleşmesinin 10. Maddesinde öngörülen ifade özgürlüğü kapsamında kaldığı, Cumhurbaşkanına Hakaret suçunu oluşturacak nitelikte olmadığı, Cumhurbaşkanının şahsına ve/veya Cumhurbaşkanlığı Makamına yönelik hakaret içermediği, eleştiri kapsamında kaldığı, bu nedenle T.C. Cumhurbaşkanına Hakaret suçunun yasal unsurlarını oluşturmadığı, ayrıca başkaca herhangi bir suçu da oluşturmadığı,

Yine 2820 Sayılı Siyasi Partiler Kanununun Siyasi Partilerin Amaçlar ıve Faaliyetleri ile ilgili yasakları düzenleyen 4. Kısımdaki 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89,90, Mülga 92, 93, 94, 95, 96 Mülga maddelerinde yazılı herhangi bir kısıtlamayı da ihlal etmediği,

Atatürk'ün Katilleri

Tüm dosya kapsamından anlaşılmakla; Atılı suçlardan dolayı adı geçen şüpheli hakkında belirtilen nedenlerle kamu adına KOVUŞTURMA YAPILMASINA YER OLMADIĞINA karar verildi”

Avukat Tacettin Çolak, astıkları pankartlar hakkında soruşturma başlatılmasını ve gözaltına alınmasını kanunsuzluk olarak değerlendirdi. Çolak, Savcı’nın Anayasa’nın 26’ncı maddesindeki ifade özgürlüğü, siyasi partiler kanunundaki çalışma özgürlükleriyle ilgili belirlemeler ve kişilerin lekelenmeme hakkına dair tespitler yaparak hakkında kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verdiğini açıkladı. Savcı’nın son derece yerinde ve doğru karar verdiğini belirten Çolak, savcıyı kutladı.

“Diploma nerede?” sorusunun cevapsız bırakıldığını söyleyen Çolak, “Eğer ‘Diploma Nerede?’ sorusu İma yollu Cumhurbaşkanına Hakaret kovuşturmasına konu edilebilecekse o zaman diplomayı ortaya çıkarmaları gerekiyordu. Muhtemelen de bu diplomayı ortaya çıkartmayacaklarından dolayı bu kovuşturmaya yer olmadığına dair karar çıkmış oldu. Biz bu kararı veren savcıyı tekrar kutluyoruz” dedi.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!