SON DAKİKA

Rus Donanması, İstanbul Boğazı’ndan Böyle Geçti! Denizaltı Kayıp…

Doğu Akdeniz’e bir donanma yığan Rusya son olarak dört savaş gemisini Cebelitarık’tan, bir gemiyi ise İstanbul Boğazı’ndan geçirerek bölgeye gönderdi. Girit’te demirli ABD uçak gemisinin peşindeki denizaltı ise şok etkisi yarattı.

Bu haber 31 Mart 2021 - 15:32 'de eklendi.
Abone ol

Türkiye ve Yunanistan arasında patlak veren Doğu Akdeniz kriziyle tüm dengeler değişti, geçtiğimiz yıl yaz mevsiminden bu yana bölge ABD’den Rusya’ya, Fransa’dan Suudi Arabistan’a çok sayıda ülkeyle savaş alanı haline geldi. Yunanistan’ın yanında saf tutan ABD, son olarak uçak gemisi USS Dwight D. Eisenhower (IKE) uçak gemisi ve 22 savaş gemisinin yer aldığı Taarruz Gücü’nü Doğu Akdeniz’e gönderdi.

Uçak gemisi USS Eisenhower Girit Adası’ndaki Suda Üssü’ne demirledi, Yunan ve ABD ordusu savaş uçaklarından özel kuvvetler askerlerine ve gemilere kadar birlikte birçok farklı tatbikat yaptı. Doğu Akdeniz giderek ısınırken, Eylül 2015’ten itibaren Suriye’deki savaşa Beşar Esad’ın yanında dahil olan ve Tartus deniz üssüne yerleşen Rusya ise gerilime gecikmeli de olsa katılıyor.

RUSYA OYUNA GİRDİ

Moskova yönetimi Doğu Akdeniz sularında tuttuğu 12 savaş gemisine yenilerini eklerken, Vladimir Putin Baltık Filosu’ndaki dört gemiyi daha Cebelitarık Boğazı’ndan geçirerek bölgeye sevk etti. Füzeler taşıyan Boikiy’nin (Boyki) yanı sıra Kaliningrad, Minsk ve Korolev gibi çıkarma gemilerinin Şam rejiminin muhtemel bir İdlib operasyonuna tank taşıdığı, Rus basınındaki haberlere yansıdı.

Dört geminin ardından Rus askeri keşif gemisi Ivan Khurs İstanbul ve Çanakkale Boğazı’ndan geçerek Akdeniz’e açıldı. Ivan Khurs gemisi balistik ve kruz füzelerini gözlemliyor. ABD’nin Ege ve Karadeniz’deki hamlelerine karşılık vermek için Akdeniz’de çok güçlü bir filo toplayan Rusya, resmi açıklamalarda Doğu Akdeniz’de bir tatbikata hazırlandığını belirtiyor.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Halihazırda Kıbrıs’ın güneyinde mayın tarama gemisi ‘Ivan Antonov’, tanker ‘İman’ ve TPK ‘Sparta’ var. Kıbrıs’ın doğusunda ‘Sergey Balk’ ve TPK ‘Orekhovo-Zuevo’ gemisi, adanın kuzeydoğu tarafında ‘Amiral Grigorovich’ firkateyni ve ‘Dmitry Rogagev’ devriye gemisi bulunuyor. Rusya Savunma Bakanlığı’na yakınlığı ile bilinen avio.pro sitesi ise, Vladimir Putin’in emriyle bir denizaltının Girit Adası’ndaki ABD uçak gemisi USS Eisenhower’ı takip ettiğini yazdı. Habere göre, dizel-elekrikli denizaltı Rostov-on-Don uzun süredir ‘kayıp’ ve Tartus’taki deniz üssüne dönmüş değil. Rus sitesi ayrıca, ABD’liler Rostov-on-Don’u bulmak için yoğun çaba harcadığını da yazdı.

Rus medyasındaki haberlere ilişkin ABD veya NATO tarafından henüz bir açıklama yapılmış değil, Yunan medyası ise ‘Girit’te Soğuk Savaş’ başlıklarıyla Akdeniz’deki yeni krizi duyurdu.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR