SON DAKİKA

Doğal Sit Alanı Sahiller İhaleye Çıkarıldı

Edirne’nin sahilleri bugün gerçekleşen ihale ile özel şirketlere üç yıllığına kiralanacak. Söz konusu ihalenin hukuka aykırı olduğunu vurgulayan yurttaşlar, “Halk olarak serbestçe kullandığımız kıyılarımızın, kumsallarımızın ticari faaliyete açmak kamu yararına aykırıdır” dedi.

Bu haber 23 Haziran 2021 - 20:44 'de eklendi.
Abone ol

Edirne Çevre Koruma Vakfı, Keşan ve Enez sahillerinde bulunan 14 parselden oluşan 127 bin 464,32 metrekarelik alanın ihalesi bugün Edirne’de Devecihan Kültür Merkezi’nde gerçekleşiyor.

İhaleye çıkan sahiller 3 yıllığına kiralanarak özel şirketlere peşkeş çekilmek isteniyor. Sahillerin ihaleye çıkarılmasına tepki gösteren Trakya Platformu, Keşan Kent Konseyi, SOL Parti ve yurttaşların katılımıyla Devecihan Kültür Merkezi önünde basın açıklaması yapıldı. Ardından yurttaşlar, Edirne İli Çevre Koruma Vakfı Ticari İşletmesi Müdürlüğü İhale Komisyonu Başkanlığı’na itiraz dilekçelerini vererek ihalenin iptalini talep etti.

Metni okuyan Trakya Platformu Sözcüsü Avukat Bülent Kaçar, ihalelerin tümünün iptal edilmesi gerektiğini vurguladı. Kaçar, “İhale dosyası, ihale dökümanları ve ihale ilanı mevzuata, usul ve hukuka açıkça aykırıdır. Bu ihale işlemleri İhale Mevzuatına da Tabiat Varlıkları Ve Doğal Sit Alanları İle Özel Çevre Koruma Bölgelerinde Bulunan Devletin Hüküm ve Tasarrufu Altındaki Yerlerin İdaresi Hakkında Yönetmeliği’ndeki 8, 9, 17, 18, 19, 20. maddelerine de açıkça aykırıdır” dedi. 

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

KAMU YARARI GÖZETİLMELİ

Sahillerin ticari faaliyete açılmasının kamu yararına da aykırı olduğunun altını çizen Kaçar sözlerine şöyle devam etti:

“Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmeler, Doğal SİT alanları mevzuatı SİT Alanlarının korunmasını zorunlu kılmaktadır. Kiralama vakfınızın kuruluş amacı olan Çevre Koruma amacına da açıkça aykırıdır. Halk olarak serbestçe kullandığımız kıyılarımızın, kumsallarımızın ticari faaliyete açmak kamu yararına aykırıdır. Anayasanın 43. maddesine göre sahil şeritlerinden yararlanma da öncelikle kamu yararı gözetilmelidir.”

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!