Canikli’den S-400 açıklaması: ‘Hiçbir problem yok’

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, TBMM Genel Kurulu’ndaki bütçe görüşmelerinde, Rusya’dan alınması planlanan S-400’lerle ilgili bilgi verdi.

Canikli’den S-400 açıklaması: ‘Hiçbir problem yok’
Yayınlama: 15.12.2017
1
A+
A-

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, TBMM Genel Kurulu’ndaki bütçe görüşmelerinde, Rusya’dan alınması planlanan S-400’lerle ilgili bilgi verdi. Türkiye’nin hava savunma sistemi noktasında sıkıntısı olduğunu ifade eden Canikli, şöyle konuştu:

‘BİRKAÇ GÜN İÇERİSİNDE SONUÇLANDIRIP DEVAM EDECEĞİZ’

“Biliyorsunuz hava savunma sistemi noktasında sıkıntımız var, özellikle balistik tehditlere karşı Türkiye’nin bunları füzeyle karşılama noktasında sıkıntıları var. Biz esas itibarıyla hava savunma sistemimizi uçak üzerine kurmuşuz; o da pahalı bir yöntem. Dolayısıyla burada bir açığımız var. Uzun zamandan beri Türkiye olarak çalışıyoruz bu açığı kapatmak için. Acil ihtiyacımızı karşılamak için S-400 füze sistemini biliyorsunuz satın aldık ve 2019 yılında bunlar teslim edilecek. Hemen şunu da söyleyeyim, hiçbir problem yok. Anlaşma sağlandı, ön avans ödemesi de yapıldı; sadece krediyle alakalı konuları birkaç gün içerisinde sonuçlandırıp devam edeceğiz. Ama biz, esas itibarıyla —bu geçici- acil ihtiyacımızı karşılamak için… Ama tamamen kendi kontrolümüzde, kullanımının tamamı kendimize ait olacak, onu da söyleyelim.”

EUROSAM İLE ANLAŞMA MUHTEMELEN OCAK AYI SONUNDA

EUROSAM konsorsiyumuyla niyet beyanının imzalandığını da vurgulayan Milli Savunma Bakanı Canikli, muhtemelen ocak ayı sonuna kadar da Fransa ve Türkiye Cumhurbaşkanlarının huzurunda anlaşmanın da imzalanacağını söyledi.

‘GENELKURMAY BAŞKANI’NIN CAMİ YAPTIRMASININ NERESİ YANLIŞ’

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın, ailesi adına memleketi Kayseri’de cami yaptırmasına ilişkin tartışmaları da değerlendirdi. “İnşaatı başlamış bir camiye aile olarak yaptıkları katkıdan, bir maddi destekten yola çıkarak Genelkurmay Başkanımızla ilgili olarak haksız birtakım spekülasyonlar ve saldırılar söz konusudur” diyen Canikli, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunun düzeltilmesi gerekiyor. Bakın, aile olarak Genelkurmay Başkanımız ailesiyle birlikte, akrabalarıyla birlikte inşaatı devam eden bir camiye tamamının finansmanı değil, imkânları ölçüsünde bir destek sağlıyorlar ve bunun kesinlikle hiçbir şekilde duyulmaması ve isimlerinin de verilmemesi hassasiyetiyle bunu, bu yardımı yapıyorlar Genelkurmay Başkanımız ve ailesi. Fakat oradaki Belediye Başkanı bu bilgiyi paylaşıyor bütün şeye rağmen, kamuoyuyla paylaşıyor ve babasının ve annesinin ismini veriyor. Finansmanının tamamı Genelkurmay Başkanımızın ailesi tarafından yapılmamaktadır, bir yardımdır —gönüllerinden geçmiş- oradaki camiye, inşaatı daha önce başlamış olan camiye bir yardımdır. Bunun neresi yanlış? Hiçbir yeri yanlış değil. Bunun üzerinden spekülasyon yapmak ve Genelkurmay Başkanımızla ilgili haksız birtakım töhmetlerde bulunmak doğru değil.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı