SON DAKİKA

ZEYTİN AĞACININ ÖĞRETİSİ

Bu haber 21 Aralık 2018 - 2:27 'de eklendi. Son Güncelleme21 Aralık 2018 - 02:40

Kadim uygarlığın ve insanlık tarihinin ev şifai meyvesi zeytin, en erdemli ve bilge ağacın da zeytin ağacıdır. Onda kainatın sırları saklıdır. Adam kaçırmaların, savaşların, çatışmaların, delice ve ahlaksızca yetiştiği coğrafyaya hükmetmeye kalkanların, şiddet dolu mücadelelerin akla gelmedik rantsal riyaların , AVM ve gri siyah gökdelenlerin bezeli olduğu topraklarda ölümcül kurt maceralarıyla yaşamaya insanoğlunu da yaşatmaya çalışandır zeytin ağacı. Siyasete malzeme olsa da aslında geçmişte bir çok kez varolma fenomenine dönüşmüştür. Ona darbe vuran ya kutup kayması ya da eksen kayması yaşar. Zeytin ağacının bedduası kötüdür. İnsaoğlu zeytinağacının bir dalını kırarsa ona zarar verenin tüm yapısını da dağıtan ve dağıtacak olandır zeytin ağacı.

İnsanoğlunun bir erdemi vardır. Ona sevgi ile , merhametle ve saygı ile yaklaşarak seversen dallarıyla sana gerçek hayatta elde edebildiklerin ile yetinmeyi öğretir.

Toprağında ilk Frigya şiirlerini de saklar, Sümerlerin şifai ,tılsımlı rüzgarlarını da. Zeytinin gizemli uygarlığı Türklerdir. Yaşamın çılgın dalgalarına karşı onu koruyup kollayacak olan ölümcül kan taşıyan Türk uygarlığıdır. Dünya kirleniyor. İnsan kendi yarattığı çamurunda boğulmak üzere ya da ruhları elektronik mezarlığa dönüşmüş , buz kesmiş zamanların yalnızlığında bocalayıp dururken dini bir tören geçişine benzeyen katliamla zeytin ağaçlarını kesiyor ve öldürüyor. Oysa zeytin ağacı yaşamın iki duvarını da kaplıyordu.

Oysa ki; hiçbir insan figürü tekrar edilmemişti. Kendi yarattığı rantsal tanrıya ibadet ediyordu. Eli kolu kesilen zeytin ağacı delirircesine fışkırıyordu toprak ananın kalbinden. Yaşamın asıl can yeleği zeytin ağacıydı. Bir zeytin ağacının kesilmesi demek; içimize aldığımız nefesin toksine dönüşmesi demekti.

Ve bir gün insanoğlu keşfedecek. Ve o gün kansere yakalandığı an şifayı zeytin ağacında bulduğunu anlayacak. Ama o gün kesilen zeytin ağacının ahı insanoğlunun üzerinde olacak.

Zeytin ağacı ile konuşursan o sana güven verir. Canlı ve dinamik kişiliği ile seninle fısıldaşır. Doğaya saygıya evet demenin , gece ile gündüzün birbiri ile sevişmesinin erdemli sırlarını fısıldar senin kulağına. Zeytin ağacı insanoğlunu gölgesinde büyütür. Babadan oğula tüm sırları açığa vurdurtur. Savaşçı ruhludur zeytin ağacı. Ve öğretisinde hep zamansızlık vardır. Doğanın dili zeytinin fısıldamasındadır. Dostça, arkadaşça… İnsanoğlu geleceğe yürümek istiyorsa GökTengrinin bu coğrafyadaki barış ve erdem ağacını çok iyi anlaması , özümsemesi , hissetmesi gerekmektedir. Sabrı öğretir, yiğitler yetiştirir.

Şimdi anladınız mı zeytin ağaçları bu coğrafyada neden kesiliyor ? Türk’ün kanı zeytin ağacının gözyaşı… sevgi ve saygılarımla esenlikler dilerim sevgili okurlarım

Murat Girayhan Üçkan

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

Murat Girayhan Üçkan
Murat Girayhan Üçkan[email protected]
Murat Girayhan Üçkan(Parlamento Haber Sorumlu Yazı İşleri Müdürü) kimdir. 19.01.1972 Karşıyaka doğumludur. İlk, Orta ve Lise tahsilini Karşıyaka Lisesinde tamamlamıştır. Daha sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Kamu Yönetimi mezunudur. Recep Yazıcıoğlu’nun yanında Kaymakamlık stajını yaparken, vatana daha iyi hizmet için gazeteciliğe yönlendirilmiştir. Çeşitli gazetelerde Polis ve Adliye Muhabiri olarak görev almıştır. Çeşitli dergilerde makaleleri yayınlanmıştır. Rahmetli Savaş Ay’ın A Takımı programının asistanlığını yapmıştır. Sonrasında Kuzey Yıldızı Yayıncılıkta başyazar olarak siyasi makalelere başlamıştır. Altı yıl bu görevi başarıyla icra etmiştir daha sonra Kısakent Yurttaş Haberde Genel Yayın Yönetmeni olarak göreve başlamıştır. Yine çeşitli gazetelerde ve dergilere yazarlık yapmaktadır. Evlidir.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!