SON DAKİKA

YETKİYİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’TEN ALIYORUM

Bu haber 25 Ocak 2018 - 14:20 'de eklendi. 2.369

Prof. Dr. Ümit Kocasakal, CHP Genel Başkanlığı’na adaylığını açıkladı. Kocasakal adaylığını açıklamasının ardından delegelerden ve parti tabanından çok sayıda olumlu geri dönüş aldığını belirtti.

“Delegelerin tarihsel bir sorumluluk altında” olduğunu söyleyen Kocasakal CHP yönetimini eleştirdi.

 “YETKİYİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’TEN ALIYORUM”

Yetkiyi Mustafa Kemal Atatürk’ten aldığını vurgulayan Ümit Kocasakal, partinin kuruluş ilkelerine dönmesi gerektiğini söyledi.

‘’Ben hayatım boyunca hep kendim oldum, yanlış bile yapmış olsam kendi aklım, iradem ve vicdanıma göre davrandım, bundan böyle de ne pahasına olursa olsun bundan vazgeçmeyeceğim.’’

Bir kere ben zaten adaylığımın şahsi değil, fikri olduğunu açıkça belirttim ve bunu da uzun uzun gerekçelendirdim. Zaten özü itibariyle partinin kimliğinden uzaklaştırıldığı, programın çiğnendiği, iyi bir yönetim ve muhalefet yapılamadığı yönündeki düşüncelerim sebebiyle aday oldum.

Bakın benim tespitlerimin hiçbirisi kişisel değil, tamamı fikri. İsterim ki tepkiler de şahsıma yönelik değil fikri olsun, ortaya koyduğum tespitler tartışılsın. Ancak anlıyorum ki mesele kişiselleştirilerek bunların üstü örtülmeye çalışılıyor. Ama artık çok geç, tartışma ve uyanış başladı.

 ”Bu yolculuk mutlaka sonuca ulaşacak.

Ama bugün, ama yarın…”

Konuşmamın hiç bir yerinde “Hiçbir delegeyi aramam” diye bir ifade yok. Ben kişisel bir amaç gütmediğim ve fikri bir yolda yürüdüğüm için delege pazarlığıveya avcılığı içinde olmadığımı söyledim, onlarla temas etmeyeceğimi değil.

Anlaşılan kişisel değil “fikri” çıkışım, ortaya koyduğum fikirler birilerini ürkütmüş! Bana destek vermeyenler dahil konuştuğum pek çok partili tecrübeli isim, gereken imzayı bulup Kurultay’da aday olarak kürsüye çıkmam halinde seçimi kazanacağımı söylüyor. Bu nedenle bu imzayı bulamamam için çok yoğun bir çalışma yapıldığını biliyor ve görüyorum.

‘’Görüştüğüm delegelerden de oldukça iyi tepkiler alıyorum.’’

Bu tercih ben olmayabilirim.

Ancak; tespitlerime katılıyorlarsa lütfen destek versinler. Unutulmasın ki 125 delegenin imzası 125 tane “bir” in birbirine eklenmesiyle ortaya çıkar. Yani 1 imza aslında 125 imza anlamına gelebilir. Ben ve arkadaşlarım bu kısa süre içerisinde olabildiğince çok delegemizi arayıp desteklerini talep edeceğiz ve buna açıklamadan hemen sonra başladık.

Gereken sayıya ulaşıp ulaşamayacağımızı bilemiyorum.

Ama tabanda ciddi bir “dip dalgası”, ciddi bir hareketlilik ve enerji olduğunu görüyorum, bu nedenle umutluyum.

‘’Kendiliğinden beni arayıp desteklerini ifade eden delegelerimiz var. Görüştüğüm delegelerden de oldukça iyi tepkiler alıyorum.’’

Aslında gelen yurttaş tepkilerine bakarsak ben tabandan, sokaktan yeterli imzayı bulmuş durumdayım. Tabanın, halkın, sokağın istek ve taleplerinin delegelerimizin irade ve tercihleriyle örtüşeceğini düşünüyorum.

Ben delegelerimizin vicdanına sesleniyorum.

”Kendilerine; özüne, kimliğine dönmek suretiyle oyunu ciddi oranda yükseltip iktidara yürüyecek bir CHP dışında vaat edebileceğim bir şey yokLütfen bu sese kulak versinler, bana değil Partilerine, Partimize, onun kimliğine sahip çıksınlar.” 

Türkiye’nin gerçek Cumhuriyet Halk Partisi’ne şiddetle ve acilen ihtiyacı var ve bu ertelenemez. Söz de karar da onların.

 Biz yeterli imzayı bulamazsak dünyanın sonu olmaz, ancak bulursak partimiz ve ülkemiz adına çok güzel şeylerin başlangıcı olur. Bu kurultay, kişilere dayalı bir güç ve iktidar kavgasıyla, liste hesaplarıyla geçmemelidir.

Bir değişim, kuruluştaki kimliğe ve öze, Atatürk’e dönme, bunun vereceği heyecan ve ruhla bir diriliş, ayağa kalkma şahlanma kurultayı olmalıdır. Türkiye’ye umut, heyecan ve coşku getirmelidir. Bunun için de kişilerin değil, fikirlerin tartışılacağı ve oylanacağı bir kurultay olmalıdır. Bunu sağlamak da delegelerimizin elindedir.

Parlamento Haber/Korku yok!

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın