SON DAKİKA

UYUZ HASTALIĞI ANTALYA’DA NASIL YAYILIYOR?

Antalya’da uyuz hastalığının dirençli bir türünün yayıldığını belirterek, “Dermatolog arkadaşlar bu uyuz türünün en büyük ulaşı yollarından birisinin (Giysi türleri denediğimiz mağazalar) olmasından yakınıyor” dedi.

Bu haber 30 Aralık 2019 - 13:19 'de eklendi.
Atatürk'ün Katilleri

(mygazete.com)’un özel haberine göre, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Savan Günay, Antalya’da uyuz hastalığının dirençli bir türünün yayıldığını belirterek, “Dermatolog arkadaşlar bu uyuz türünün en büyük ulaşı yollarından birisinin (Giysi türleri denediğimiz mağazalar) olmasından yakınıyor” dedi.

İşte Savan Hoca’nın o uyarısı:

Dr. Günay sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “2015’te El Ayak Ağız Hastalığını hortlatacaksınız dediğimde, hekimler dışında hastalığın adını bilen dahi yoktu…

Şimdi de Uyuz hastalığının bir dirençli türünden bahsediyor dermatolog arkadaşlar,

En büyük bulaşı yollarından birisi; giysi türleri denediğimiz mağazalar…

Çok dikkatli olun demek yetmiyor biliyorum, Ama körler ve sağırların birbirini ağırladığı bir ortamda, ancak bunu söyleyebiliyorum…” şeklinde uyarıda bulundu.

UYUZ NEDİR, NASIL BULAŞIR?

Uyuz, sarcoptes scabiei olarak bilinen bir akardan kaynaklanan cilt hastalığıdır. Tedavi edilmeyen bu mikroskobik akarlar cildinizde aylarca yaşayabilir.

Cilt yüzeyi üzerinde çoğalırlar daha sonra içine girer ve yumurta bırakırlar. Bu ciltte kaşıntılı, kırmızı bir döküntü oluşturur.

Daha çok hastane, huzurevi, askeri kışlalar, bakım evleri gibi kalabalık ortamlarda temas ile kişiden kişiye bulaşan uyuz hastalığı, sanılan aksine kedi ve köpek gibi hayvanlardan insana bulaşmaz.

Özellikle aynı kıyafetleri giyen, aynı yatağı veya aynı havluyu paylaşan kişiler arasında daha kolay yayılan uyuz hastalığı yaş ve cinsiyet ayırt etmeksizin bulaşır.

Kaynak: https://www.mygazete.com/ozel-haber/uyuz-antalya-da-boyle-yayiliyor-h36003.html

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!