SON DAKİKA

Türkiye’nin en kritik toplantılarından biri olacak! Her şey değişecek…

Yüksek Askeri Şura, Başbakan Yıldırım’ın çağrısıyla toplanacak. 53 general ve amiral ile çok sayıda albayın terfi ve emeklilikleri belirlenecek. Yüksek Askeri Şura’nın ne zaman yapılacağı belli oldu. Şura, 2 Ağustos Çarşamba günü Çankaya Köşkü’nde toplanacak. Şura çalışmaları bir günde tamamlanacak.

Bu haber 31 Temmuz 2017 - 20:09 'de eklendi. Son Güncelleme31 Temmuz 2017 - 21:08

Yüksek Askeri Şura, Başbakan  Binali Yıldırım başkanlığında 2 Ağustos Çarşamba günü toplanacak. Çankaya  Köşkü’ndeki toplantıya bazı bakanlar ilk defa katılacak, bazı bakanlar ise yeni  görevleriyle masadaki yerini alacak.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Başbakan Yıldırım  başkanlığındaki Yüksek Askeri Şura, olağan toplantısını 2 Ağustos Çarşamba günü  Çankaya Köşkü’nde yapacak.

Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) darbe girişiminin ardından yapılan  değişiklikler kapsamında şura toplantılarının ağustos ayında yapılması  zorunluluğu kaldırılmış, bunun yerine toplantının başbakanın çağrısıyla ihtiyaç  duyulan zamanlarda yapılması kararlaştırılmıştı.

Başbakan Yıldırım’ın çağrısı üzerine Yüksek Askeri Şura toplantısı  teamüllere uygun olarak ağustos ayının başında yapılmasına karar verildi.  Başbakan Yıldırım başkanlığındaki şura üyeleri toplantı öncesi Anıtkabir’i  ziyaret edecek.

“Çok gizli” nitelikli toplantı bir günde tamamlanacak. Toplantıda FETÖ  ile mücadele kapsamında Türk Silahlı Kuvvetlerindeki çalışmaların yanı sıra  albay, general/amiral terfi ve atamalarının gündeme gelmesi bekleniyor.

ÇANKAYA KÖŞKÜ’NDEKİ 3’ÜNCÜ TOPLANTI

Darbe girişimi sonrasında Yüksek Askeri Şuranın yapısında da  değişikliğe gidilmişti.

Daha önce Genelkurmay Başkanlığı Karargahı’ndaki “Çakmak Salonu”nda  yapılan “çok gizli” nitelikli toplantı, Çankaya Köşkü’nde yapılmaya başlanmış,  üyelerinde de değişiklik olmuştu. Çankaya Köşkü’ndeki ilk şura toplantısı darbe  girişimi sonrasında Başbakan Yıldırım başkanlığında 28 Temmuz 2016’da  gerçekleştirilmişti.

Yıldırım başkanlığında Çankaya Köşkü’ndeki ikinci şura toplantısı ise  23 Ağustos 2016’da yapılmıştı. Özellikle görev süresinin uzatılması uygun görülen  albaylarla ilgili konuların ele alındığı toplantıda şura yeni yapısıyla ilk defa  toplanmıştı.

Şuranın yapısındaki değişiklikle başbakan yardımcılarının yanı sıra  adalet, dış ve içişleri bakanları da toplantılara katılmaya başlamış, ordu ve  donanma komutanlarının şura üyelikleri kaldırılmıştı.

Böylelikle başbakan başkanlığında toplanan şuranın üyeleri genelkurmay  başkanı, başbakan yardımcıları, adalet bakanı, dışişleri bakanı, içişleri bakanı,  milli savunma bakanı ve kuvvet komutanları olarak yeniden belirlenmişti. Ayrıca  daha önce Genelkurmay Başkanlığınca yürütülen şuranın sekretarya hizmetlerini  yürütme görevi Milli Savunma Bakanlığına devredilmişti.

ŞURANIN YENİ ÜYELERİ

Buna göre, Çarşamba günü Çankaya Köşkü’nde Başbakan Yıldırım  başkanlığındaki toplantıya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Başbakan  Yardımcıları Bekir Bozdağ, Mehmet Şimşek, Fikri Işık, Recep Akdağ ve Hakan  Çavuşoğlu, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ile Kara  Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, Deniz Kuvvetleri Komutanı  Oramiral Bülent Bostanoğlu ile Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal  katılacak.

Bazı bakanların ilk defa katılacağı şura toplantısında bazı isimler  ise yeni görevleriyle masadaki yerini alacak. Buna göre, daha önce Adalet Bakanı  olarak toplantıda yer alan Bekir Bozdağ, bu sefer başbakan yardımcısı unvanıyla  katılacak. Fikri Işık da daha önce Milli Savunma Bakanı olarak katıldığı  toplantıda başbakan yardımcısı olarak görev alacak. Başbakan Yardımcıları Recep  Akdağ, Hakan Çavuşoğlu, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile İçişleri Bakanı Süleyman  Soylu ise toplantıya ilk defa katılacak.

Daha önce Yüksek Askeri Şura toplantısına başbakan yardımcısı  unvanıyla katılan Nurettin Canikli ise bu kez Milli Savunma Bakanı olarak masada  yerini alacak.

BU ŞURADA HER ŞEY DEĞİŞECEK

15 Temmuz’da milleti bombalayan hava ve kara pilotların yargılanacağı davaların başlayacağı bu hafta, muvazzaf subayların ise gözü Yüksek Askeri Şura’da olacak. Şura, hafta ortasında Başbakan Binali Yıldırım’ın çağrısıyla toplanacak. Orgeneral ve oramiraller dışında, rütbesinde 3 ve daha fazla yılını doldurmuş 53 general ve amiral ile çok sayıda albayın terfi ve emeklilikleri belirlenecek. YAŞ hazırlıkları neredeyse tamamlanırken, terfi alacak personelin belirlemelerinde ince elenip sık dokundu. Tüm teamüller alt üst edildi. MİT başta olmak üzere tüm istihbarat birimlerinden, şuraya gelecek personele ilişkin detaylı bilgi alındı. Personel dosyaları, personele ilişkin çok çeşitli ve detaylı değerlendirmeler üzerinden hayli kabardı. İstihbarat notları, eğitim süreçleri, komutanlarının kanaatleri, devrelerinin ve mesai arkadaşlarından alınan değerlendirmelerle detaylı raporlar hazırlandı. Özellikle kripto FETÖ’cülerin tespit edilebilmesi ve terfilerde sızma olmaması için tüm ayrıntılar göz önünde tutuldu.

KUVVET KOMUTANLARININ DURUMU

Terfi ve atamaların da ele alınacağı şura toplantısı kapsamında  belirlenecek en önemli konu ise kuvvet komutanlarının durumu olacak.

Milli Savunma Bakanının önerisi, Başbakanın imzası ve Cumhurbaşkanının  onayıyla belirlenen kuvvet komutanlıklarında görev süreleri doluyor. Kara  Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, Deniz Kuvvetleri Komutanı  Oramiral Bülent Bostanoğlu ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal’ın  durumları şuradaki atama ve terfilerle belirlenecek. Mevcut kanun, görev süreleri  dolan kuvvet komutanlarının görev süreleri uzatılmasına imkan tanıyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu’na göre kuvvet komutanlığına  atanan orgeneral-oramiraller iki yıl bu görevde kalabiliyor. Bu sure, Milli  Savunma Bakanının inhası, Başbakanın imzalayacağı ve Cumhurbaşkanının  onaylayacağı kararnameyle birer yıllık surelerle yas haddine kadar  uzatılabiliyor. Görevdeki kalış surelerinin tespitinde ise atandıkları yılın   30 Ağustos tarihi esas alınıyor.

Yüksek Askeri Şura toplantısında alınan kararların Cumhurbaşkanı Recep  Tayyip Erdoğan’ın onayının ardından kamuoyuyla paylaşılması bekleniyor.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!