SON DAKİKA

İZMİR NASIL İŞGAL EDİLDİ?

Bu haber 27 Kasım 2018 - 0:39 'de eklendi. 177Son Güncelleme27 Kasım 2018 - 11:13

İstiklal harbi dönemi arşiv araştırması  yapıldığında gözümüze ilk çarpan, günümüze ışık tutan acı gerçekleri görüyoruz. 15 Mayıs 1919 tarihinde sabah saat 8 de bugünkü adalarımızı işgal eden Yunanistan’ın  sinsice adalara asker çıkardığını adım adım silahlandırdığını görüyoruz. Dönemin Osmanlı Hükümeti bu yaşanılanları göremeyecek kadar, kabul edemeyecek kadar acziçindeydi.

İŞTE O SABAH YAŞANILANLAR;

14 MAYIS 1919 gecesi sabaha karşı Yunan Kuvvetlerinden AMİRAL KALTORP İzmir  Valisine telgraf çekerek 15 mayıs 1919 sabahı ilk Yunan Tugayının (1. Midilli Yunan Tugayı) İzmir’e limana çıkacağını, İzmir’de bulunan Türk kolordu Tugayının Kumandanlığının kışlasından çıkmamasını İzmir Valisine emrederek bildiriyordu.

İzmir Valiliği bu telgraf üzerine sabaha karşı saat 4.30 da Kolordu Kumandanına gerekli talimatları veriyordu. Sabah saatleri 07.15 de Alsancak Limanına ilk Yunan zırhlısı giriş yapmış, saat 08 de de ilk Midilli Tugayının askerlerini de İzmir’e indirmeye başlamıştı. Halk sessiz ve üzgündü. Dini cemaatler, dini tarikatlar ve Yunan dini liderleri ile birlikte İzmir’de yaşayan Rumlar büyük bir sevinç içindeydiler.

Halkın arasından öfke ile yunanın Türk topraklarına ayak basmasını kabullenemeyen ve kendini tutamayan bir genç elindeki 7 patlar silahla ilk tepkiyi İLK KURŞUN olarak veriyordu. Bu kahraman Türk gencinin adı GAZETECİ OSMAN NEVRES HASAN TAHSİN di. Son mermisine kadar Yunanlı askerlere ateş açtı. Yunan sancağını taşıyan askeri yere düşürdü, dini tarikatlardan bir meczubun üzerine çöreklenmesiyle dengesini kay betti. Toparlanıp kalkıncaya kadar ilk etapta 74 yunan askerinin süngüsüne maruz kalarak şehit oldu.

Saat 08.30 sularını gösteriyordu. O dakikalarda Kolordu Kumandanı ALİ NADİR PAŞA’ nın (mukavemet edilmemesi)  Yunanlı askerlere her türlü yardım ve kolaylığın sağlanması üzerine emri yayınlanıyordu. Türk kuvvetleri kışlalarına geri çekildiler. Saat 10.25 sularında İngiliz, Fransız, Yunan Bahriye silahhendazları Kemera ltı çarşısında durum değerlendirmesi yapıyorlardı. 11.35 de birgün öncesi Amiral KARLTORP’un İzmir Valisine çektiği telgraf Konak meydanında yüksek sesle okunuyordu.

Saat 13.30 sularında ise Osmanlı İstanbul Hükümeti adına Harbiye Nazırı Şakir paşa dönemin Bab-ı Ali sine  ve Dünya Basınına şu demeci veriyordu;  “ İzmir’in işgali söz konusu olamaz. Muhtemelen bir yunan zırhısı ziyaret maksatlı  İzmir’e gelmiş, yakın bir zamanda da Yunanistana dönecektir. Osmanlı Halkı’nın panik ve endişesine mahal yoktur“ diyordu.

15 MAYIS 1919 saat 16 sularında Midilli 1. Tugayına bağlı teğmen ALEKSİS  SİPİYANAUS Konak meydanında yüksek sesle elindeki kağıttan şu satırları okuyordu. “ Meydanda toplanan Helen Ordularının kahraman askerleri ve değerli yunan halkı;  Osmanlı bu çıkartma ile Anadolu topraklarından ebediyete kadar Orta Asya bozkırlarına geri gönderilecektir. Bizler tarihe geçtik. İstanbulu’da alacağız,  bizansın intikamını da almış olacağız. Türklerin işgaliyeti bugün itibarı ile Anadolu topraklarında sona ermiştir. Türk evlerine giriniz. Yağmalayınız . Türk kızlarına sahip olunuz. Onların her şeyleri gerçek anlamda bizlere aittir. Neleri var neleri yok onları alınız. Karşı koyan ve direnenleri öldürünüz.” diyordu. İzmir’in işgali Anadolu’da büyük bir yankı bulmuş Mondros Mütarekesinin  7. Maddesine göre itilaf devletlerinin İzmir’ çıkarak İzmir’e el koydukları başta Anadolu ve tüm dünyaya ilan edilmişti. Halk olan bitenden oldukça etkilenmiş , Anadolunun içlerine göçe başlamıştı.

İzmir’in işgali tüm çıplaklığıyla ve gerçekliğiyle böyle cereyan etmişti. Şimdi lütfen bir düşününüz! Herkes elini vicdanına koysun, yazmış olduğum bu satırları iyi analiz etsin.  Ben diyorum ki; “Yunanistan yine gizli senaryolar eşliğinde silahlanması yapılan antlaşmalar gereği yasaklanmış olan ada ve adacıklarımıza yine çıkmış Anadoluya çok yakın bu ada ve adacıklarda silahlı ağır techizat donanımlı askerlerini yerleştirmiştir.” Peki neden ?…

Murat Girayhan Üçkan

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

Murat Girayhan Üçkan
Murat Girayhan Üçkan[email protected]
Murat Girayhan Üçkan(Parlamento Haber Sorumlu Yazı İşleri Müdürü) kimdir. 19.01.1972 Karşıyaka doğumludur. İlk, Orta ve Lise tahsilini Karşıyaka Lisesinde tamamlamıştır. Daha sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Kamu Yönetimi mezunudur. Recep Yazıcıoğlu’nun yanında Kaymakamlık stajını yaparken, vatana daha iyi hizmet için gazeteciliğe yönlendirilmiştir. Çeşitli gazetelerde Polis ve Adliye Muhabiri olarak görev almıştır. Çeşitli dergilerde makaleleri yayınlanmıştır. Rahmetli Savaş Ay’ın A Takımı programının asistanlığını yapmıştır. Sonrasında Kuzey Yıldızı Yayıncılıkta başyazar olarak siyasi makalelere başlamıştır. Altı yıl bu görevi başarıyla icra etmiştir daha sonra Kısakent Yurttaş Haberde Genel Yayın Yönetmeni olarak göreve başlamıştır. Yine çeşitli gazetelerde ve dergilere yazarlık yapmaktadır. Evlidir.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın