SON DAKİKA

İSTİKLAL HARBİNDE GÜNBEGÜN MANŞETLER

Bu haber 07 Aralık 2018 - 22:40 'de eklendi. 23Son Güncelleme9 Aralık 2018 - 15:04

İzmir işgal edildikten sonra Osmanlı zenginleri Avrupa’ya kaçtılar. İlk başlık o günün gazetelerinde şöyle idi; ” Zengin sahaflar ve Rothschildciler Avrupa ülkelerine kaçtılar. Durumdan anlaşılacağı üzere Anadolu halkı kaderine terk edildi.” Zaman ilerleyip geçiyordu. Yunanlı Venizelos tüm gazetelerden Rumlara mesaj iletiyordu. “İzmir’i işgale davet edildik.” Aynı gün içerisinde İzmir valisi İzzet Paşa işgal haberlerini başını kuma gömmüş vaziyette ‘’ yalanlıyor, İzmir gazetelerine baskı yapıyor. Haberleri tekzip ettirmeye çalışıyordu. Aynı dakikalarda Amerikan harp gemileri İzmir’e giriş yapıyordu.  Bir gün sonrası İzmir işgalinin pazarlığının tüm detayları gün yüzüne çıkıyordu.  Kuvva-i Milliye matbaaları  yer altına iniyordu. Vatansever bir avuç gazeteci geceleri harıl harıl çalışarak kaçak yollardan, el altından gazetelerini basıyor ve ertesi gün akşam ikindi namazı çıkışında ahaliye dağıtıyorlardı.

Günler ilerlerken Paris’te yüksek konseyin 2 mayısta yaptığı toplantıda LOYD CORC un İzmir’in  yunan işgaline terk edilmesi teklifine bizzat Amerika başkanı Wilson’un Fransa başbakanı  Clemanso ile birlikte planladıklarını tüm dünya basınına açıklıyordu.  Bu olayın 4 gün sonrası Mustafa Kemal Paşa  telefon açarak Damat Ferit  ile konuşuyordu. Damat Ferit Paşayı  telefondaki konuşmasıyla epeyce hırpalayan ve Damat Ferit’i tenkit eden Mustafa Kemal Paşa ordu kumandanı arkadaşlarıyla Balıkesir’in dağlarında bir mağarada özel toplantı yapıyordu. Bir gün sonrası İstanbul boğazından geçen yabancı savaş gemileri Osmanlı Saraylarının önüne demirliyordu. Mustafa Kemal Paşa ve beraberindeki bazı orta dereceli subaylar ile birlikte Kuvvacıların ilk isimleri dağlardan at sırtında Anadolu’nun içlerine hareket ediyorlardı. Mustafa Kemal Paşa  Eskişehir dolaylarında Kırım Tatarlarından oluşan ve Anadolu’ya  göç eden Giray hanedanlığına bağlı bir grup vatanseverin sevgi gösterileri ile karşılanıyordu. Yaver Ören köyü halkı tamamen tatarlardan oluşuyordu. Mustafa Kemal Paşa attan inerek başlarındaki en yaşlı çavuş anayla kucaklaştı. Elini öptü ve tüm tatarlara seslendi. “O müjdeli gün pek yakındır. Anadolu halkı kanının son damlasına kadar savaşacak.” diyerek gözyaşlarına boğulmuş tatarları teselli etti. ( 2. Bölümde BU HALE NASIL DÜŞTÜK?)

Murat Girayhan Üçkan

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

Murat Girayhan Üçkan
Murat Girayhan Üçkan[email protected]
Murat Girayhan Üçkan(Parlamento Haber Sorumlu Yazı İşleri Müdürü) kimdir. 19.01.1972 Karşıyaka doğumludur. İlk, Orta ve Lise tahsilini Karşıyaka Lisesinde tamamlamıştır. Daha sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Kamu Yönetimi mezunudur. Recep Yazıcıoğlu’nun yanında Kaymakamlık stajını yaparken, vatana daha iyi hizmet için gazeteciliğe yönlendirilmiştir. Çeşitli gazetelerde Polis ve Adliye Muhabiri olarak görev almıştır. Çeşitli dergilerde makaleleri yayınlanmıştır. Rahmetli Savaş Ay’ın A Takımı programının asistanlığını yapmıştır. Sonrasında Kuzey Yıldızı Yayıncılıkta başyazar olarak siyasi makalelere başlamıştır. Altı yıl bu görevi başarıyla icra etmiştir daha sonra Kısakent Yurttaş Haberde Genel Yayın Yönetmeni olarak göreve başlamıştır. Yine çeşitli gazetelerde ve dergilere yazarlık yapmaktadır. Evlidir.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın