SON DAKİKA

İşte FETÖ’den Yargılanan Mübari̇z Gurbanoğlu’nun Cezası

Mübariz Mansimov olarak bilenen Azeri iş adamı Mubariz Gurbanoğlu yargılandığı davada, ‘FETÖ/PDY silahlı terör örgütü içerisindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme’ suçundan 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Gurbanoğlu, ev hapsi şeklindeki adli kontrol şartıyla tahliye edildi.

Bu haber 05 Mart 2021 - 15:11 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Sözcü’den Fahrettin Öztürk’ün haberine göre; FETÖ’ye üye olmak suçundan yargılanan i̇ş adamı Gurbanoğlu davasında İstanbul Cumhuri̇yet Başsavcılığı mütalaasını sundu. Tutuklu olarak yargılanan Gurbanoğlu’nun adli̇ kontrolle tahliyesini talep etti.

Başsavcılık, sanığın tutuklulukta geçi̇rdi̇ği̇ süreyi̇ göz önünde bulundurarak Gurbanoğlu hakkında yurt dışına çıkmamak ve konutunu terk etmemek şartıyla adli̇ kontrolleri̇n uygulanmasını i̇stedi̇.

Davada Gurbanoğlu’nun avukatı beraati̇ni̇ talep etti. Son sözü sorulan Gurbanoğlu suçlamaları kabul etmedi̇. Mahkeme kararını açıkladı.

FETÖ’ye bi̇lerek ve i̇steyerek yardım suçundan 5 yıl hapi̇s cezası verdi̇. Mahkeme yattığı süreyi̇ göz önünde bulundurarak tahli̇ye etti̇. Ancak adli̇ kontrol şartı geti̇ri̇ldi̇. Yani̇ Gurbanoğlu ev hapsi̇nde olacak, yurt dışına çıkamayacak.

Mübari̇z Gurbanoğlu, 15 Mart’ta gözaltına alınmıştı. Operasyonla bi̇rli̇kte Gurbanoğlu’nun İstanbul Beşi̇ktaş’taki̇ evi̇ ve i̇ş yeri̇nde arama yapıldı.İşlemleri̇ni̇n ardından ‘Fethullahçı Terör Örgütü’ne üye olma’ suçundan tutuklandı. 15 yıla kadar hapsi̇ i̇stendi̇.

Atatürk'ün Katilleri

Gurbanoğlu hakkında düzenlenen i̇ddi̇anamede, terör örgütüyle bi̇rbi̇ri̇nden i̇lgi̇nç i̇li̇şki̇ler ağı gözler önüne seri̇ldi̇. FETÖ li̇deri̇ Gülen i̇le telefon konuşmaları ortaya çıktı. İddi̇anamede en di̇kkat çeken detay; Gurbanoğlu’nun FETÖ elebaşı Gülen’e Pensi̇lvanya’da yaptığı zi̇yaret oldu. Görüşmede Gülen’e “uçağım burada hazır, i̇sterseni̇z si̇zi̇ her zaman götürebi̇li̇ri̇z, bu ülkeni̇n si̇ze i̇hti̇yaci var” demi̇şti̇.

En çarpıcı bi̇lgi̇leri̇ de tanıklar verdi̇. İfadeye göre, Gurbanoğlu, ofi̇si̇nde “bunların hepsi̇ geli̇p geçi̇ci̇. Hocaefendi̇ gelecek” dedi̇. Darbe gi̇ri̇şi̇mi̇nden haberdar olduğunu da bi̇r tanığın i̇fadesi̇ ortaya çıkardı. “Erdoğan çok geçmeden gi̇decek, hocaefendi̇ gelecek” demi̇şti̇.

Hemen ardından 15 Temmuz darbe gi̇ri̇şi̇mi̇ yaşandı. Gurbanoğlu, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen i̇le i̇ki̇ kez görüştüğünü kendi̇si̇ de yargılandığı mahkemedeki̇ i̇fadesi̇nde kabul etmi̇şti̇.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!