SON DAKİKA

İDLİB ATEŞTEN KAFTAN

Konuk Yazar ve Savaş Muhabiri Murat Girayhan Üçkan, Suriye sınırında yaşanan çarpıcı gelişmeleri bölgeden sıcağı sıcağına aktardı.

Bu haber 30 Haziran 2019 - 2:12 'de eklendi.
Sabahın ilk ışıkları ile girdik Hatay’a. Aklımda deli sorulara çözüm bulmak için ve yaşanılanları gözümle görüp detayları araştırmak üzere gelmiştik ekibimizle. En son bu bölgeye gelişimden bu yana hiçbir şey degişmemiş. Önce Hatay Belediye Başkanı sabah kahvaltısı verdi. Davete gitmemek olmazdı. Kahvaltıda Doç. Dr. olan sayın Belediye Başkanı Savaş beyin konuğu olduk ve icraatlarını dinledik sonra biraz şehir turu ve bendeniz de yoğun telefon trafiği ile geçirdim süreyi…Unutulan birşey vardı. 1994 mezunlarının tamamı FETÖ mensubuydu. Bu güzel kadim şehir o her biri istihbarat olan ve hepsi CIA’nın masası olan bu subayların acı ama gerçek kurbanı olmuştu. Şimdi nasıl ne alaka diyenlere kısa ve öz, net bir durum tespitinde bulunacağım.BOP projesine ortaklığı Fethullah Gülen ortak olarak bir aday seçti. Oda şimdiki partili Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan başkası değildi. Ülkemizin çektigi bölge halklarının çektiği ve yakın komşularımızın çektiği bu devasa projeli acı durum malesef Fethullah Gülen’in siyonistler ile yaptığı anlaşmanın ürünüydü. Yıllar önce aynı tuzağa rahmetli Cumhurbaşkanı Turgut Özal da FETÖ hain terör örgütünün tuzağına düşmek üzere iken son anda aklı selim komutanlarca engellenmiş ve vazgeçirtilmişti. Sonunda Eşref Bitlis Paşa ve kendisi de bu hain tuzağın kurbanı olmuşlardı. İşte böyle bir durum da kendi projesi değilken bile başta kazanacağı ganimeti ve halifeliği bekleyen Partili Cumhurbaşkanımız bir gecede Esad’a düşman olmuştu şimdi pişmanmıdır bilemem. Ama askerimizi ordan o bataklıktan çekmesi kendi sonu olucak bunu çok iyi biliyor.

Peki bizim askerimiz ne yapıyor?

12 gözlem irtibat noktası kurulmus İdlib kırsalında… Sözüm ona Akp silahsızlandırmak ve bölgeyi cihatçı terörist unsurlardan temizlemek için o noktalara talip olmuş ve gereğini yerine getirmişti. Ama olmadı. Gözlem noktaları kuruldu ancak cihadçılar halen orada en etkinleri El Nusra cephesi. En tehlikeli Işid’i bile içinden çıkarmış kanlı terör örgütü. Ve bu sorular ile iç kısımlara ne var ne yok görmeye gittim.Daha adım attığımız andan itibaren karşı cepheden yani Esad’a bağlı Suriye askerleri tank top atışına tuttular önümüzdeki cephe hattını. Sonra birden ses kesildi, ilerledik askerimiz ve polis özel harekatımız canla başla mücadele ediyorlardı.
El yapımı patlayıcılar uzman askerlerimiz tarafından tespit edilip etkisiz hale getiriliyor.

El yapımı patlayıcılar uzman askerlerimiz tarafından tespit edilip etkisiz hale getiriliyor.(28.06.2019)

Özel Kuvvetlerimize bağlı keskin nişancılarımız arazi arama tarama faaliyetine başladılar.

Özel Kuvvetlerimize bağlı keskin nişancılarımız arazi arama tarama faaliyetine başladılar.(29.06.2019)

Püskürte püskürte ilerliyorlardı sahaya hakim olarak yanımdaki askerlere sordum. El Nusra nasıl şuan? Aldığım cevap intihar komandoları yetiştiriyormuş Patlayıcı kamyonlar ile Esad’ın ordusuna ağır zaiyat vermekle meşgullermiş. Esad vatanını koruyor meşru müdafaa hakkını kullanıyor. Derin mevzuular içinde on hatta kadar bize müsade edilen güvenli noktaya kadar ilerledik. Bir uzman çavuşumuz  koruma ve eskortluk yaptı bize sigara paketi bitmek üzere idi. İkram edememenin ezikliğini gözlerinden okudum. Cebimden çıkardığım sigarayı ona uzattım tek kalsada onu beraber içeriz dedim. Gözleri doldu. Tam o dakikalarda bulunduğumuz yerde çoban ateşinde sıcak çay içiyorken uzak saylanmayan yerden ağır top atışları geldi. Cebin Tel Mihm köyünde El Nusra Esad’a bağlı askeri araca saldırmış. Hasnaya ve Abu Raide köylerinden silah ve çatışma sesleri gelmeye başlamıştı. Kassabiye bölgesi yoğun Suriye Ordusu’nun topçu atışlarına maruz kalıyordu. Aklıma Galiçya Cephesi geldi birden tuhaf bir durumdu. Kavram ve duygulara analiz gerektiren bu bölgede gece ve gündüz azrail her daim devriyede idi.Şimdi düşünün lütfen. Abd Vietnam’da başarılı oldumu tabiki hayır. EMPERYALİSTLER BU COĞRAFYADA ASLINDA SAVAŞI ÇOKTAN KAYBETTİLERAmma gelin görün ki vücuddan atılamayan virüs gibiler. Halen Esad iktidarda, halen Putin’de ve dahası bizde de Recep Tayyip Erdoğan. Trump ise sonradan maça dahil olmuş olan bir insan. Dahası Suriye öyle bir ateşten kaftan ki onu üzerine giymeyi başarmak hem yürek hemde cesaret ister. Dahası Türkçemizde her harfi gasp eden Pkk Ypg Pyd Sdg vs onların dosyasını açıpta yazmadım bile…Esenlikler dilerim sevgili okurlarım. İnşallah yine buluşuruz dost ve haber satırlarında.Saygılarımla.Murat Girayhan Üçkan

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!