SON DAKİKA

Eski mi Yeni mi?

Bu haber 27 Temmuz 2022 - 2:07 'de eklendi.
Abone ol

İstikrar  hayatın her alanına girmesi gereken bir kelime olmalı, olmalı ki inişler, çıkışlar yüzünden insanlar üzülmesin, ülkeler batmasın, sanayi adalet sağlık sos vermesin ,ne kadar ağaç kesiliyorsa bir fazlası dikilsin ki yaşam bitmesin, denizlerde yaşam doğada yaşam işte evde velhasıl her şeyde yaşam devam etsin, ama ya istikrar olmayınca   ne oluyor? ..bir bakalım… Bakalım ne oluyor; Yaşı 20 olanlar ülkemizin son tek başına gelen iktidarı olan AKP ile hemen hemen aynı yaştalar bu gençliğe eskiyi anlatamıyoruz .. zira onlar eskiyi yaşamadı, onlar cep telefonu internet lüks arabalarla gözlerini açtılar, 3 şeritli asfalt  yollar köprüler viyadükler tünellerle açtılar gözlerini, bizim gibi siyah kara lastik ayakkabı görmediler  onlar sobalı ev görmediler mesela, en azından bir çoğu bir çantayı 5 yıl kullanmadılar, geçen seneden kalan kitaplarla bir önceki sınıfın çocukları okumadılar, kışın kapanan yolları olmadı da belki, yada yürümediler o karlı yollarda okula yetişmek için sınıfta kalma gibi bir dertleri de olmadı onların, dersini yapmayınca öğretmeninden dayak falanda yemediler onların arkadaşlıkları bizim gibi yıllanmış şaraba falan da benzemiyor; günlük sadece belli kalıplardaki arkadaşlıklar, yok öyle samimiyet!

Sorarsan hepsi kanka ama dakikada satışlar hep konuşulan şeyler, nereden nereye değil mi hani deniyor ya nereden nereye! şimdi soralım bakalım kendimize yaşı 50 ve üzeri olanlar hadi duyuyor gibi oluyorum bu satırları okurken hepinizi ,o yokluk zamanı  her şeyin kıt kanaat olduğu, yolların  bozuk ulaşımın zayıf olduğu ancak bedava olduğu yıllar mı   yoksa rahat araçlarla gittiğin yada gitmediğin geçtiğin yada geçmediğin paralı köprü ve yollar mı adam gibi eğitimin olduğu öğretmenin başka bir varlık olarak görüldüğü dayak yediğinde anana   babana söyleyemediğinde söylersen bir sopada onlardan yediğin arkadaşlıkların günlük değil ölümlük olduğu yıllar mı…!

İnternetli kankalı 2 dakikada arkadaşlıkların satıldığı öğretmene düşman gözüyle bakılan hiçbir senenin diğer seneyi tutmadığı, öğretmek üzerine değil öğretmemek üzerine kurulu bu yıllar mı, Aaa unutmadan çoğumuzun bir köy bağlantısı vardır valla ne yalan söyleyeyim şu bi ara oynayan film vardı mandıra filozofu kendi adıma öyle bir ortamda doğup büyüyüp yine öyle bir ortamda şu fani dünyadan göçmek isterdim.. İsterdim deyince aklıma köyümden birkaç anı anlatayım çocuktuk 5 yaşında 6 yaşında ne fark eder ki, çandan köye geldiğimizde eeee nereden nereye ..  öyle her Dakka araç yok, herkesde de araç yok, 2 tane köy arabası var doldukça giderler biner beklersin belki 10 dakika belki 1 saat ama hoş sohbet anlamasın nasıl geçtiğini o sohbetlerde saatin nasıl geçtiğini  çoğunuz gitti bile o yıllara sanırım…

Evet köye girip araçtan iner inmez mis gibi bir ekmek kokusu gelirdi burnumuza ,mutlaka biri ekmek yaptı, derdi anam yada babam yada mevsimiyse salça kokusu gelirdi buram buram ..iş zamanı iş aş zamanı aş tatil zamanı tatil yapılırdı hepsinin de bir adı bir tadı vardı kıttı zordu ama tatlıydı be.. Şimdi tatiller krediyle onu da tatilin son günü başlarsın nasıl öderiz diye, tabi onu da yapanlar için geçerli ahh eski yeni karşılaştırmaları yok mu nereden nereye diye insanlar ve dünya bir dönence içinde dönüp durur tarih ders almasını bilmeyen milletler için her 100 yılda bir tekrarlanır durur da bir türlü göremeyiz halbuki bakarsanız taa 1500’lü yıllardan bu yana bir çok şeyin bulunduğu dönem itibarı ile yine yaşandığını örnekleriyle görebilirsiniz  mesela hastalıklar her 100 yılda bir farklılıklarla hep yaşanmış, şimdide adı covid19 mesela, ülkeler her 100 yılda bir, bir şekilde savaşmış, şimdi o zaman neden böyle oldu o zaman olanlar neden şimdi yok yada bugün olanlar o zaman neden yoktu deme şansımız var mı?

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Hani derler ya zaman her şeyin ilacıdır  o ilaç artık acı ilaç mı tatlı ilaçmı yine zaman gösterecek evet bugün suya sabuna dokunmadan eski yeni karşılaştırması yapalım dedik  baştan ne demiştik istikrar hadi biraz açayım kafalar karışmasın istikrar olmadıkça daha çoook eski yeni tartışması yaparız eskiye rağbet olsa bit pazarına nur yağar derlerdi büyüklerimiz eski olan eskide yeni olan yenide 10 sene sonra olacakları gördüğümüzde bugünlerde eskide kalacak amaç istikrarı yakalayıp eskiyi aratmamakta karar yine her zamanki gibi milletin eski mi yenimi saygılarımla.

Önder Ergül

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

Önder Ergül[email protected]
12.02.1966 Çanakkale çan doğumluyum. İlk orta ve liseyi Çanakkale Çan ilçesinde okudum. Son sınıfta o dönemin siyasi olaylarından dolayı tek dersten sınıfı geçemeyip diplomamı Mersin Ticaret Lisesinden aldım. İktisadi ve ticari ilimler akademisini kazanmama rağmen babamın imkansızlık yüzünden gönderememesi neticesi askere gittim asker dönüşü o zaman için (1989)başbakanlığa bağlı Tapu ve Kadastro kursunun açtığı imtihanı kazanarak 2 yıl sonra atamam yapılarak kars vilayetinde 3 yıl çalıştım daha sonra 10 yıl Çanakkale Ayvacık, Çanakkale 1999 körfez depremi sonrası 8 ay Yalova ve Çanakkalede mesleğimi 2016 senesinde emekliye ayrılarak neticelendirdim. Bu süre içersinde çalıştığım dönemlerde Kesk'e bağlı Yapı-Yol Sen sendikasının 9 yıl il temsilciğin ve aynı zamanda 9 yıl da ADD yönetiminde aktif olarak görev aldım. Evli ve 2 erkek çocuk babası olup aynı zamanda dövüş sporlarından olan taekwondo ile yönetici olarak Çanakkale 18 Mart Spor Klübünün de başkanlığını yapmaktayım. Hiçbir siyasi partide kaydım bulunmamaktadır.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR