SON DAKİKA

Azerbaycan’dan 10 Bin Askerle Dev Tatbikat

Azerbaycan 10 bin askerin katılımıyla geniş çaplı bir tatbikata başlıyor. Azerbaycan Ordusu tarafından 15-18 Mart tarihleri arasında askeri tatbikat yapacak.

Bu haber 14 Mart 2021 - 2:48 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Azerbaycan Ordusu 15-18 Mart tarihleri arasında askeri tatbikat yapacak. Tatbikata 10 bin asker, yaklaşık 100  tank ve zırhlı araç, yaklaşık 200 roket ve top sistemi, 30 askeri uçak ve SİHA’lar katılacak.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından onaylanan tatbikat planına göre 15 Mart’tan itibaren Azerbaycan Ordusu, operasyonel ve taktik tatbikatlar gerçekleştirecek.

Azerbaycan Savunma Bakanı’nın liderliğinde dağlarda ve zorlu arazi şartlarında yapılacak tatbikatta Azerbaycan’ın Vatan Savaşı’nda kazandığı muharebe tecrübesi dikkate alınarak askeri birimlerin komuta yönetimi, savaşa hazır duruma getirilmesi, yeniden gruplaşması, aynı zamanda askeri birimler, füze ve topçu birlikleri, Hava Kuvvetleri ve Özel Kuvvetler arasındaki muharebe koordinasyonunu ve etkileşimini geliştirmeye odaklanılacak.

18 Mart’a kadar sürecek tatbikatlarda askerler, terörist grupların yanı sıra yasa dışı silahlı gruplar ve terörle mücadeleye yönelik görevleri de yerine getirecek. 

Tatbikat Ermenileri endişelendirdi

Öte yandan Azerbaycan’ın yapacağı bu tatbikat Ermenileri endişelendirdi. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, düzenlediği basın toplantısında bir Ermeni gazetecinin, “15 Mart’ta Azerbaycan’da yapılması planlanan askeri tatbikatların Karabağ’la ilgili üçlü bildirinin uygulanmasına tehdit oluşturduğu” yönündeki sorusunu “Askeri tatbikatlar genelde tüm Güney Kafkasya ülkeleri tarafından yapılıyor.

Atatürk'ün Katilleri

Bu tatbikatlar düzenli olarak yapılmakta ve gerekli bilgiler ilgili taraflara zamanında verilmektedir. Bizde olan bilgiye göre, Azerbaycan’da yapılacak askeri tatbikatlar planlı bir tatbikat ve askeri birliklerin savaş hazırlığının iyileştirilmesini amaçlamaktadır. Tatbikatlar bölgede istikrar ve güvenlik için risk oluşturmuyor.” şeklinde yanıtladı.

Kaynak: Haber Global

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!