SON DAKİKA

ALMANYA SAĞLIK SİSTEMİNİ 2. DALGA COVID-19 SALGINI İÇİN HAZIRLIYOR

Covıd-19 salgınında Avrupa’da nüfusuna göre en az kayıp veren ülkelerden biri olan Almanya’da yetkililer salgında ikinci dalgaya hazırlanıyor.

Bu haber 25 Nisan 2020 - 19:20 'de eklendi. Son Güncelleme25 Nisan 2020 - 20:06
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Ülkede koronavirüs pandemisine karşı kısıtlamalar kademeli olarak hafifletilirken, aynı zamanda sağlık sistemi ikinci dalga riskine karşı güçlendiriliyor.

 Robert Koch Enstitüsü Başkan Yardımcısı Prof. Lars Schaade, virüste ikinci dalga tehlikesinin yüksek olduğunu vurgulayarak, “Geçtiğimiz haftalarda iyi bir sonuç elde ettik. Ama durum ciddiyetini koruyor. Yeni vaka sayısı tekrar yükselebilir. Eğer bir şey yokmuş gibi davranırsak, virüs yeniden patlar” dedi.

Almanya’nın önde gelen virologlarından Christian Drosten ise, bu sefer aynı anda birçok yerde virüsün patlak verebileceğinin altını çizerek, ikinci dalganın birincisinden daha da tehlikeli olabileceği uyarısında bulundu.

Merkel: Bu virüsle uzun süre birlikte yaşamak zorunda kalacağız
Geçtiğimiz günlerde Almanya Başbakanı Angela Merkel, Covıd-19 salgını için alınan tedbirlerin kaldırılmasını isteyenlere, “Salgının bitiş safhasına gelmedik, hala başındayız. Bu virüsle uzun süre birlikte yaşamak zorunda kalacağız” uyarısında bulunmuştu.

Bu nedenle, yaygın test sistemi ve hastaları tedavi etme konusunda yüksek kapasitesi için uluslararası övgü kazanan Almanya, vantilatörlerle donatılmış yoğun bakım yataklarının sayısını arttırmak için hala yoğun çaba harcıyor.

Atatürk'ün Katilleri

Hastanelerdeki doluluk oranı çok yüksek olmasa da Berlin’deki bir müze salonu bin yataklı hastaneye dönüştürülüyor. Almanya’daki 32 bin yoğun bakım yatağının yaklaşık 13 bini dolu.

 

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!