SON DAKİKA

AKP’li Belediyeler Halkın Parasını Yurtdışında Yedi

AKP’li belediyeler bu yıl da Prag, Viyana, Fas, Portekiz, Kazakistan ve Özbekistan ile Balkan ülkelerine düzenlediği geziler için yüz binlerce lira harcadı. Kayyum yönetimindeki Van Büyükşehir Belediyesi de Kıbrıs gezisi düzenledi.

Bu haber 21 Aralık 2022 - 15:40 'de eklendi.
Abone ol

Halk yükselen enflasyon altında ezilip yoksullukla mücadeleye etmeye çalışırken AKP’li belediyeler ile kayyum yönetimindeki belediyeler, düzenledikleri yurtdışı gezileri için adeta para saçtı.

Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere göre, AKP’li Balıkesir Büyükşehir Belediyesi 25 Kasım tarihinde “Balkan ülkeleri gezisi” adı altında bir ihale düzenledi. Pazarlık usulüyle düzenlenen ihale 719 bin 250 TL’ye Mehmet Tekmeci’ye verildi. Belediyenin geçen ağustos ayında da muhtarların 4 gün 3 gece süren Balkan gezisine bütçeden 661 bin 500 TL harcaması tepkilere neden olmuştu.

KAYYUMDAN KIBRIS GEZİSİ

2019’daki yerel seçimlerde HDP’nin yüzde 53,83’lük oy oranıyla kazandığı ancak daha sonra İçişleri Bakanlığı’nın kayyum atadığı Van Büyükşehir Belediyesi de Kıbrıs gezisi için yüz binlerce lira harcadı. Belediye, 27 Ekim’de “Kıbrıs Gezisi Programı Hizmet Alım İşi” adı altında düzenlediği ihaleyle 690 bin TL’yi Van Güneşi Turizm Şirketi’ne ödedi.

PRAG VE VİYANA’YA SEYAHAT ETTİLER

İstanbul’daki AKP’li Tuzla Belediyesi, 19 Ekim’de “Teknik İnceleme Programı Hizmet Alımı” adı altında bir ihale düzenledi. Bu ihalenin 4 günlük Prag ve Viyana gezisi için düzenlendiği ve 650 bin TL harcandığı açıklandı.

Ülkenin en borçlu belediyesi olan AKP’li Kocaeli Büyükşehir Belediyesi de 30 Mayıs 2022 tarihinde “Kazakistan- Özbekistan Gezisi Programı Hizmeti” adı altında düzenlediği ihaleyle 865 bin TL harcadı.

FAS’I VE PORTEKİZ’İ GEZDİLER

Eski AKP’li bakan Fatma Şahin’in yönettiği Gaziantep Büyükşehir Belediyesi de Portekiz gezisi düzenledi. Belediye bu gezi için 8 Nisan’da “Meclis Üyeleri Teknik İnceleme Gezisi Hizmet Alım İşi” adı altında bir ihale düzenledi. Bu ihaleyle de Gökdemirler Emlak Şirketi’ne 372 bin 930 TL ödendi.
Portekiz gezisine belediye meclis üyelerinin, belediye başkan yardımcısının ve bazı bürokratların da götürüldüğü öğrenildi. Belediyenin internet sitesinde ise geziye ilişkin, “Gaziantep Büyükşehir Belediyesi (GBB), Portekiz’in Braga Belediyesi ile kardeş şehir olma yolunda ilk adımı atarak ‘Niyet Anlaşması’ imzaladı” denildi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin bir de Fas’a gezi düzenlediği ortaya çıktı. Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere göre, belediye 9 Şubat tarihinde yine “Meclis Üyeleri Teknik İnceleme Gezisi Hizmet Alım İşi” adı altın bir ihale düzenledi. Bu ihalenin de 21-24 Şubat tarihleri arasında Fas Krallığı’na düzenlenen gezi için yapıldığı öğrenildi. Bu yurtdışı gezisi için de belediye bütçesinden tam 278 bin 420 TL harcandı. Belediyenin Protekiz ve Fas gezileri için harcadığı toplam para ise tam 651 bin 350 TL’yi buldu.

KAYNAK: BİRGÜN

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

    BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR