SON DAKİKA

BERLİN’DEN SEVGİLERLE


Gürkut Acar ( Hukukçu)

Milletin vekili

03 Ocak 2014 Cuma
YAZI BOYUTU: A A A

AKP iktidarının ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisine kadar uzanan yolsuzlukları ört-bas etme çabaları sürerken; daha önceden kararlaştırdığımız bir davete icabet ederek geldiğimiz Berlin’den gelişmeleri hayretle izliyoruz.

Biliyor musunuz Avrupa’da 5 milyona yakın Türk kökenli insanımız yaşıyor. Bunu Antalya’nın nüfusuyla karşılaştırdığımızda ikibuçuk Antalya ediyor.

Yani Avrupa’daki Türkleri ayrı bir seçim bölgesi kabul edersek; Antalya’ya kıyaslıyarak 26 milletvekilini TBMM’ye göndermesi gerekir.

Sadece Berlin’de 200 bin Türk yaşıyor.

Almanyadaki Türkler, 40 yılı aşkın bir süreden beri örgütlenmeye ve yerel ve ülke düzeyinde etkili olmaya çalışıyorlar. Nitekim şu anda Berlin’de 9 Eyalet milletvekili, bir bakan (Dilek Kolat) ve bir de müsteşar (Emine Demirbüken) federal mecliste de 11 Türk kökenli millet vekili bulunuyor.

Almanya çapında federal düzeyde ilk örgütlenme 1977 yılında Türkiye Halkçı Devrimci Dernekler Federasyonu – Avrupa olmuş. Bu örgütün Kurucu Genelbaşkanı olan ve beni Berlin’e davet eden İstanbul Hukuk Fakültesi birinci sınıfından beri arkadaşım olan (hukukçu ve siyaset bilimleri doktoru) Dr. Ertekin Özcan, daha sonra 1985 yılında “Berlin Türk Veliler Birliği”ni kurmuştur.

Bu dernek Alman okullarında okuyan Türk öğrencilerinin dil ve uyum sorunlarını çözmede çok etkili çalışmalar yaparak 1995 yılında da Almanya düzeyinde örgütlenmiştir. Şu anda 100 civarında Türk veli derneği çalışmalarını sürdürmektedir. Bu dernekler Eyaletlerin desteğiyle kamu yararına kuruluşlar olarak kabul edilip Almanya’daki Türk veli ve öğrencilerinin haklarını savunmaya devam ediyor.

Son örgütlenmeyi ise CHP’yi destekleyen yurttaşlarımızın kurduğu “CHP Birlikleri” oluşturuyor. Böylece yıllardır ihmal ettiğimiz Avrupalı CHP’lilerin siyaseten bir araya gelebildikleri CHP’nin çağdaş uygarlıktan yana yüzünü Avrupa’ya anlatacak yeni bir kapıyı açmış bulunuyoruz.

Berlin CHP Derneğinin Başkanı genç meslektaşım Avukat Ekrem Özdemir’in okuduğu Nazım Hikmet’in “Nikbinlik” (iyimserlik) isimli şiirini de unutmak mümkün değil.

Buradan, bizi davet eden sadece Dr. Ertekin Özcan’a değil, ayrıca bize evini açan eşi sevgili Işıl Özcan’a da teşekkürlerimi “halka açık” şekilde bildirmekten onur duyuyorum.

Dün Berlin Sosyal Demokratlar Derneği’nin davetlisi olarak Kreuzbeg’teki Türk Veliler Birliği salonunda Almanya’daki önemli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri olan Almanya Türk Toplumu Genel Başkanı Kenan Kolat, Sosyal Demokrat Halk Dernekleri Federasyonu E. Genel Başkanı Ahmet İyidirli, Berlin-Brandenburg Türkiye Toplumu Sözcüsü Hilmi Kaya Turan, BSD (Berlin Sosyal Demokratlar Derneği) Başkanı Cem GENÇTÜRK ve Veliler Birliği Temsilcilerinin bulunduğu 35 kişinin katıldığı toplantı çok yararlı oldu.

11 yıllık AKP iktidarının Almanya’daki yansımalarına gelince:

  • AKP iktidarı döneminde pasaport ve konsolosluk harçları yüzde  400 oranında artırılmış. Örneğin Avukata verilecek bir vekaltname harcı 80 Avro’dur. Yani 240 TL’dir. Bunların makul bir düzeye indirilmesi gerekiyor.
  • 5.117 Avro olan bedelli askerlik önce 10.000 Avro’ya çıkarılmış, Avrupalı sivil toplum kuruluşlarından gelen tepkiler sonucunda 6.000 Avro’ya güya indirilmiştir. Oysa Avrupalı Türkler “Bedelli askerlikte, bedel tamamen kaldırılmalı ya da sembolik hale getirilmelidir. Çünkü Avrupa’da uzun yıllar yaşayan bir Türk, Türkiye’ye sürekli döviz gönderdiği için zaten bu bedeli yıllar boyunca ödemektedir” diyorlar.
  • 1960‘lı yıllardan beri her yıl ortalama olarak 2 milyar Avroyu Türkiye’ye gönderdikleri gibi, ayrıca Türkiye’nin tanıtımına ve ihracatına yaptıkları katkı da hesaba katılırsa, Türkiye’ye gelen turistlerin içinde Almanların neden birinci sırada olduğu daha iyi anlaşılır...
  • Almanya’da bir Büyük Elçiliğimiz ve 12 Başkonsolosluğumuz var. Ancak AKP iktidarı 11 yıldır sadece 3 konsolusluğa eğitim ataşesi tayin etmiş bulunuyor. Diğer 8 başkonsoluslukta ise eğitim ataşesi yok.  Bu konsoloslukların bir çoğunda da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşesi bulunmuyor. Bu durum AKP’nin yurtdışında çalışan Türklere ne kadar değer verdiğinin açık göstergesidir.

Sonuçta Almanya’dan; Türkiye’nin çağdışı bir rejime doğru gittiği, buradaki Türkler tarafından açık seçik görüldüğü gibi son yolsuzluk olaylarını veren Alman gazete ve televizyonları da attıkları başlıklarla ilginç tespitlerde bulunuyorlar. Bunlardan “Berliner Zeitung” :”ERDOĞAN SULTAN” başlığı altında “Yolsuzluk skandalı Türk Hükümetinin zirvesine ulaşıyor. Başbakan kabinede değişiklik yapıyor, istifa etmek istemiyor. Bakanların da içinde yer aldıkları büyük bir yolsuzluk skandalı ülkeyi sarsıyor. Başbakan Erdoğan: “hükümetine karşı bir kirli operasyondan” söz ediyor ve polis ve savcıların üzerine yürüyor. Çevre ve Kentleşme Bakanı Erdoğan Bayraktar canlı televizyon yayınında Başbakan Erdoğan’ın bizzat kendisinin şüpeli inşaat işlerine  katıldığını ve bunların içlerinde yer aldığını açıkladı” ifdesiyle yer verdi.

Bir yıl başı öncesinde daha neşeli konuları yazmak isterdim ama, ancak bu kadar oluyor. Berlin’de yaptığımız toplantıdaki sıcak kabul, hepimizi sarıveren sevgi ve şefkat seli unutulacak gibi değil.

Bu birliktelik bana çok bilgi kazandırdı, çok şey öğretti. Dilerim bir gün bunları uygulayacak siyasal fırsatlar elimize geçer.

Özellikle CHP’nin tüzük ve programı ile Mustafa Kemal Atatürk’ün açtığı “aydınlanma (rönesans) devriminin”,  “eşitlik, özgürlük ve demokrasinin”, “ akıl ve bilime dayalı devlet ve eğitim düzeninin”  Türkiye’deki tek gerçek savunucusu olduğunu anlatabilmek için daha çabaya ve daha çok zamana ihtiyacımız var.

Yeni yılınız kutlu ve geçmiş yıllardan güzel olsun!

Nazım’ın sözleriyle;

Yeşillere allara

Yapraklara dallara

Nice nice yıllara gülüm

Nice nice yıllara...

 

 

   

 

OKUNMA: 702

  • Yorumlar (0 yorum)
  • Yorum Yaz
  • Arkadaşına Gönder

Köşe Yazısının Yorumları

Bu yazıya henüz hiç yorum yapılmadı

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz? Tıklayın

Köşe Yazısına Yorum Gönder

Köşe Yazısına yorum yapın, sesinizi duyurun
* T.C. yasalarına aykırı, kin, nefret, hakaret, suç unsuru içeren yorumlar yayınlanmayacaktır!

Köşe Yazısını Arkadaşınıza Gönderin

Bu Köşe Yazısını Arkadaşınıza Önerin...

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI :

SON YORUMLAR

DEVLET ÖĞRETMENLİĞİNE GEÇMEK İSTEYEN MEMURLARIN İMZA KAMPANYASI
YORUM kurumlar arası geçiş hakkımız geri verilsin. - edebiyat öğretmeni

DEVLET ÖĞRETMENLİĞİNE GEÇMEK İSTEYEN MEMURLARIN İMZA KAMPANYASI
YORUM Kurumlar arası iyk atama hakkımızı geri istiyoruz!Memur Öğretmenler mağdur!... - erkan

DEVLET ÖĞRETMENLİĞİNE GEÇMEK İSTEYEN MEMURLARIN İMZA KAMPANYASI
YORUM https://www.change.org/p/memur%C3%B6%C4%9Fretmenlerin-kadrolar%C4%B1n%C4%B1n-mebe-aktar%C4%B1lmas%C4%B1yla-verimsiz-%C3%BCcretli%C3%B6%C4%9Fretmenlik-kpsssiz-pedagojikformasyonsuz-dershanecilerden-%C3%B6nce-%C3%B6%C4%9Fretmen-a%C3%A7%C4%B1%C4%9F%C4%B1n%C4%B1n-bir-k%C4%B1sm%C4%B1na-kazan%C4%B1lm%C4%B1%C5%9F-hak-kayb%C4%B1-ma%C4%9Fduriyetini-giderici-hakkaniyetli-verimli-maliyetsiz-%C3%A7%C3%B6z%C3%BCm - İMZA KAMPANYASI