SON DAKİKA

Ekim Devrimi’nin 100’üncü yılında: Sosyalizmin Türkiye’deki izi…

Nâzım Hikmet Kültür Merkezlerinde Ekim Devrimi'nin 100'üncü yılı nedeniyle başlayan etkinlikler dizisi sürüyor. Ressam İrfan Ertel ile gazeteci Ahmet Çınar'ın hazırlayıp sunacağı "Ekim Devrimi'nin 100'üncü yılında: Sosyalizmin Türkiye'deki izi" başlıklı etkinlik ilk olarak İzmir'de gerçekleştirilecek. 

Bu haber 12 Ekim 2017 - 14:21 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Nâzım Hikmet Kültür Merkezlerinde Ekim Devrimi’nin 100’üncü yılı nedeniyle başlayan etkinlikler dizisi sürüyor.

Ressam İrfan Ertel ile gazeteci Ahmet Çınar’ın hazırlayıp sunacağı “Ekim Devrimi’nin 100’üncü yılında: Sosyalizmin Türkiye’deki izi” başlıklı etkinlik ilk olarak İzmir’de gerçekleştirilecek.

“Genç SSCB’nin genç Türkiye Cumhuriyeti’ne dokunuşları: Nazilli Bez Fabrikası’ndan Sümerbank’a… Seydişehir Alüminyum Tesisleri’nden Kültürprk’a…” alt başlığını taşıyan etkinlikte fotoğraflar eşliğinde Türkiye’nin ilk kamu yatırımlarının SSCB desteğiyle nasıl hayata geçirildiği ele alınacak. Söz konusu fabrikaların sadece birer sanayi tesisi yatırımı olmayıp aynı zamanda “yeni insan”ın yaratılması konusunda bir sosyokültürel hamle olduğu da tarihsel dayanaklarıyla birlikte anlatılacak.

14 Ekim Cumartesi saat 16.00’da Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nin Alsancak’taki binasında gerçekleştirilecek etkinlik Kasım ayında İstanbul ve Ankara NHKM’lerde de tekrarlanacak.