SON DAKİKA

Kadir Topbaş’tan sonra 10’a yakın başkan daha hedefte

Kulislerde Kadir Topbaş’ın ardından 10’a yakın başkanının hedefte olduğu konuşuluyor, bu isimler biri de Gökçek

Bu haber 26 Eylül 2017 - 10:26 'de eklendi ve kez görüntülendi.

SEBAHAT KARAKOYUN

AKP’de Erdoğan’ın Genel Başkanlık koltuğuna yeniden oturmasından sonra yapılan “istifa ile tasfiye” planı parti örgütlerinin ardından yerel yönetimlerde de adım adım işletiliyor. Kulislerde Topbaş’ın “istifa” dışında seçeneği kalmayınca “beş imar dosyasını” bahane ettiği, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in de aralarında bulunduğu, çoğunluğunu ilçe belediye başkanlarının oluşturduğu 10’ayakın ismin daha hedefte olduğu konuşuluyor.

Topbaş’ın istifası AKP açısından ‘sürpriz’ olmadı. Erdoğan, “metal yorgunluk” teşhisiyle parti kadrolarında değişikliğe gideceğini açıkça ortaya koydu ancak kapalı kapılar ardında süreç daha ayrıntılı bir şekilde planlandı. AKP Kongresi’nde parti yönetiminde değişikliğe gidilirken hemen ardından Teşkilat Başkanlığı parti örgütlerini, Yerel Yönetimler Başkanlığı da belediye başkanlarını mercek altına alan bir çalışma başlattı. Hazırlanan dosyalar Erdoğan’a sunuldu ve Saray’ın işaretiyle teşkilatlarda kongreler beklenilmeden düğmeye basıldı. Bazı il başkanlarının istifasının ardından, kulislerde yerel yönetimlerde de benzer bir sürecin işletileceği “üç-dört büyükşehir belediye başkanı ile sayıları 5 ile 8 arasında değişen bazı büyük ilçe belediyesinde de yerel seçimleri beklemeden değişikliğe gidileceği” konuşulmaya başlandı.

Sıra Gökçek’te mi?
Gökçek’in durumuna yönelik iddialar da arttı. Gökçek’in parti yönetiminden onay almaksızın adım atamaz hale getirildiği öne sürülürken, oğlu Osman Gökçek’in başkanlık hayali kurduğu Ankara Ticaret Odası seçimlerine yönelik iktidar müdahalesi de gözden kaçmadı. Kurdurduğu paravan şirketler aracılığıyla ATO’da delege ağılığını ele geçirmek isteyen oğul Gökçek’in bu planı önce 24 Ağustos’ta KHK ile “Kongrede oy kullanacakların en az iki yıl önce odaya kayıt olmaları” zorunluluğu getirilerek ardından da Bakanlar Kurulu kararıyla Ekim ayındaki kongre Nisan’a ertelenerek boşa çıkarıldı. Kulislerde, Gökçek’e yönelik müdahalenin oğlunun ATO Başkanlığı hayalini sekteye uğratmakla sınırlı olmadığına de dikkat çekiliyor. Erdoğan’ın FETÖ bağlantısı, imar yolsuzluğu ayyuka çıkan belediye başkanlarının istifasıyla hem yerel seçimlere gitmeden imaj tazelemeyi, hem de seçimlere her biri güç odağı olan bu isimleri etkisiz hale getirerek dizginleri tamamen ele almayı hedeflediği konuşuluyor. Topbaş’ın ardından İstanbul’da bazı ilçe belediye başkanlarının da istifa ettirilmesi bekleniyor.