SON DAKİKA

HÜKÜMETTE TÜRK VAR MI?

Bu haber 11 Ağustos 2017 - 6:24 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Gerçek başbakan konumundaki Erdoğan’dan öğreniyoruz ki hükümette şu an 2 Kürt bakan var. Olsun elbette. 2 Arap, 2 Çerkez, 2 Gürcü, 2 Arnavut, 1 Laz bakan da olmalı. Ama şu soruma da bir cevap istiyorum: Bu hükümette Türk bakan var mı, Türk?

Aydınlık yazarı Rıza Zelyut, Tayyip Erdoğan’ın “Devlet ve parti yönetimimizde de Kürt kardeşlerim var. Az önce konuşan Bekir Bey (Bozdağ) hükümet sözcüsü, Kürt’tür. Yozgatlı diye değil sanmayın Kürt’tür. Mehmet Şimşek bakanımız Kürt’tür. Eski bakanımız Mehdi Bey Kürt’tür.” sözünün “İkinci çözüm sürecinin” işaret fişeği olduğunu ifade etti.

Zelyut’un yazısının ilgili bölümü:

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, şöyle buyurdu: “Devlet ve parti yönetimimizde de Kürt kardeşlerim var. Az önce konuşan Bekir Bey (Bozdağ) hükümet sözcüsü, Kürt’tür. Yozgatlı diye değil sanmayın Kürt’tür. Mehmet Şimşek bakanımız Kürt’tür. Eski bakanımız Mehdi Bey Kürt’tür.”

Birileri, “Bayram değil seyran değil, eniştem beni neden öptü?” diye düşünmesin.

Tayyip Bey, 2019’daki başkanlık seçimine hazırlanıyor. Şu anki oylarının yüzde 50’ye ulaşmayacağını biliyor. Ve Kürt kökenli seçmenlerden daha çok oy alabilmek için o tarafa yanaşıyor.

İleriki aylarda yeni tip bir Kürt açılımı daha gündeme gelirse kimse şaşırmasın. Bu işin içinde HDP’liler olmazlar ama Mesut Barzani seve seve rol üstlenir.

Erdoğan, onun Kuzey Irak’ta bağımsız bir Kürt devleti kurmasına göz yumar.

O da 2019 seçimi öncesinde Diyarbakır’a gelir, İbrahim Tatlıses’in türküsü eşliğinde Erdoğan’ın elini havaya kaldırır. “Kürtler, oylarını Erdoğan’a versin!” der.

Kürtler için demokrasi falan değil Kürdistan önemli olduğundan verirler oylarını?

HÜKÜMETTE TÜRK VAR MI?

Gerçek başbakan konumundaki Erdoğan’dan öğreniyoruz ki hükümette şu an 2 Kürt bakan var. Olsun elbette. 2 Arap, 2 Çerkez, 2 Gürcü, 2 Arnavut, 1 Laz bakan da olmalı.

Ama şu soruma da bir cevap istiyorum:

-Bu hükümette Türk bakan var mı, Türk?

Ben, yok diye biliyorum.

Eğer AKP hükümetinde Türk bakan var ise “Ben Türk’üm!” diye açıklasın. Onun adını yazmaktan şeref duyacağım.

Peki bir bakan çıkıp da “Ben Türk’üm!” diyebilir mi?

Diyemez; derse derhal üstü çizilir.