SON DAKİKA

HAKAN ATİLLA’YI TAYYİP BİLE KURTARAMAZ

Bu haber 09 Ağustos 2017 - 1:06 'de eklendi ve kez görüntülendi.

New York güney bölgesi savcılığı, Halk Bank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’ya “Ulusal Güvenlik” suçlamasında bulundu. Atilla geçtiğimiz günlerde kefaletle serbest bırakılması için bütün malvarlığını mahkemeye sunmuştu.

New York Güney Bölgesi savcılığı yeni bir dosya ‘önerge’ sunarak, Halbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın kefalet talebinin reddedilmesini talep etti.

Washingtonhattı’ndan İlhan Tanır imzalı habere göre, Savcılık, aynen Zarrab dosyasında olduğu gibi, Hakan Atilla’nın,  ”savunmanın yeniden mahkemede bulunacağını kesinleştirecek hiçbir şartın mantiki olarak mümkün olmadığını” iddia ederek, sanığın mahkemesi beklenirken gözaltında tutulmasını talep etti.

‘EKONOMİK CİHAD’

Bu talep bir sürpriz olmadı.

New York Güney Bölgesi savcılığının yeni bir dosya olarak sunduğu ‘önerge’de, Atilla’nın, Zarrab’ın ”fesat grubunda” kilit bir role sahip olduğu, bu rolü oynarken Halk Bankasının kullanıldığı ve İran’ın ruhani lideri Ayatollah Khamenie’ye verilen söz olan ”ekonomik cihad’a yardım ettiği yazıldı.

SAVCILIK: ATİLLA, ULUSAL GÜVENLİK SUÇU İŞLEDİ

Savcılık, Atilla’nın kefalet talebinde kendisine yöneltilen suçlamaları ‘önemsiz’ göstermeye çalışırken, aslında kendisine yönelik ”onyıllarca hapis gerektirecek ciddi ulusal güvenlik ve finansal suçlamalar” bulunduğunu iddia etti.

Atilla’dan ”sofistike uluslararası banker” olarak bahseden kefalet talebini reddetme ”önerge” veya ”motion” yazısında, Atilla’nın Halkbank’ındaki pozisyonunu kullanarak, İran hükümetine yardım ederek ABD’nin İran’a koyduğu ambargoları aşma çalışmasını yaptığını iddia etti. Bunu yaparken ABD ve uluslararası bank sistemini yıllarca ”aldattı” sözlerini kullandı.

”Potansiyel hapis cezası, savcılığın fesat grubu ve Atilla’nın bu  grupla bağı hakkında elindeki birçok kanıt birlikte düşünüldüğünde kefaletle serbest bırakılması halinde Atilla’nın kaçması için çok güçlü bir neden olduğu” hatırlatması yapıldı.

Parlamentohaber.com

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN